• Po uroczystym zakończeniu szkoły czas na to ostateczne zakończenie, czyli egzamin maturalny. 4 maja 2018 punktualnie o godz. 9.00 matura z języka polskiego rozpoczęła egzamin maturalny 2018, POWODZENIA!!!

   

  Informacje dotyczące harmonogramu Matury 2018 znajduja się w zakładce MATURA

 • Tym razem przez pryzmat matematyki podsumujemy osiągnięcia uczniów klas III:
  27 kwietnia 2018 roku szkołę skończyło 128 uczniów;
  - osiągnęli imponujące średnie: klasa IIIB - 4.54, klasa IIID - 4.35, klasy IIIA i C - 4.11, 4,12
  - 28 uczniów skończyło szkołę osiągając średnią powyżej 4.75:
    w klasie IIIB - 10, w klasie IIID - 7, w klasie IIIC - 6, w klasie IIIA - 5
  - do prestiżowej nagrody jubileuszowej nominowanych zostało 19 uczniów.
  - 13 uczennic uzyskały średnie na świadectwie ukończenia szkoły 5 lub powyżej 5:

 • 26 kwietnia 2018 roku po raz piąty w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. odbyło się spotkanie przedstawicieli uczeni wyższych z uczniami klas trzecich pod hasłem „Patronat uczelni wyższych szansą na lepszy start młodzieży”. Uczelnie publiczne z Poznania jak co roku reprezentowane były rektorów, prorektorów, dziekanów i pracowników naukowych. O godzi 10.00 w auli liceum  wykład wygłosiła Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska i dotyczył on studiów na UAM oraz zwyczajów obowiązujących na uczelniach wyższych. Następnie pan Sławomir Brambor – prowadzący spotkanie, zaprosił wszystkich do obejrzenia prezentacji uczniów na temat 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz filmu przygotowanego również przez uczniów na konkurs historyczny Patria Nostra, czyli nasza ojczyzna. Na zakończenie spotkania na auli uczniowie klasy 2c zaprezentowali pantomimę. Po części oficjalnej tegoroczni maturzyści spotkali się z przedstawicielami poszczególnych uczelni w klasach gdzie mogli bezpośrednio dowiedzieć się o kierunkach i możliwościach studiowania na wybranych uczelniach.

 • W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się gala finałowa konkursu historycznego Patria Nostra. Zadaniem uczestników konkursu było nakręcić  krótki film przybliżający wybrane wydarzenie historyczne.  Szkołę naszą reprezentowała drużyna w składzie: Zofia Jańczak, Adam Łuczak i Marcin Pawlak z klasy 1c. Przygotowali oni film o rozkazie Stalina dotyczącym traktowania żołnierzy Armii Krajowej. W ponad stuosobowej stawce nasi uczniowie zajęli wysoki 9 miejsce. Wielką pomocą przy realizacji filmu służył Jakub Felman również uczeń klasy 1c.

 • We wtorek 17 kwietnia w wypełnionej po brzegi  sali sportowej LO odbyły się dwa decydujące mecze XIII sezonu szkolnej ligi piłki nożnej. Mecze szkolnej ligi rozgrywane były od października. Początkowo siedem zespołów biorących udział grało dwukrotnie mecze systemem „każdy z każdym”. Następnie cztery najlepsze drużyny rywalizowały w  półfinałach. Po rundzie zasadniczej najwięcej punktów wywalczyła klasa II D, jednak niespodziewana porażka w półfinale z pierwszą drużyną „Keglika” pozbawiła ich szans na udział w finale. W drugim półfinale III D łatwo zwyciężyła I C i było już wiadomo, które zespoły zagrają o trzecie, a które w finale ligi.

 • We wtorek 17 kwietnia w szkole zorganizowana została akcja o nazwie „#Komórkomania”. Jak informują na swej stronie internetowej inicjatorzy całej kampanii – Fundacja DKMS – „Projekt #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do wszystkich uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem projektu jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji. Inicjatorem akcji rejestracji potencjalnych Dawców jest Fundacja DKMS. Naszą intencją jest uwrażliwienie środowiska szkolnego na potrzeby drugiego człowieka, w tym konkretnym przypadku, każdej osoby dotkniętej nowotworem krwi”.

 • We wtorek 27 marca w parku „Łazienki” w Środzie odbyły się mistrzostwa powiatu w indywidualnych biegach przełajowych. Spośród piętnastu reprezentantów liceum najlepiej spisała się Oliwia Frąckowiak, która wygrała swój bieg w kategorii klas pierwszych. Drugie miejsca zajęli: Stefania Nowak ( klasy I) , Krzysztof Fraś (klasy I)  oraz Krzysztof Kaźmierczak ( klasy II-IV) . Na najniższym stopniu podium stanęła Małgorzata Sobota ( klasy II-IV). Pozostałe miejsca naszych zawodników:

 • W minioną sobotę 07.04.br. podczas Drzwi Otwartych w naszym liceum odbył się "Maraton Matematyczny" organizowany cyklicznie przez nauczycieli matematyki. Uczniowie klasy politechnicznej 3d oraz klasy biznesowej 3b przez trzy godziny od 9.00 do 12.00  rozwiązywali indywidualnie zadania maturalne z matematyki. Zadania, z którymi zmierzyli się maturzyści były przykładami zadań z poziomu rozszerzonego o różnym stopniu trudności. Rozwiązania niektórych przysporzyły sporo problemów. Była to wyjątkowa okazja do powtórzenia wiadomości przed maturą, a ona już za miesiąc!

 • Podczas przedświątecznego kiermaszu średzkiego wspólnie z Fundacją Pomocy Dzieciom "PomaGosie" zbieraliśmy pieniądze dla chorych dzieci. Zbiórka była niecodzienna gdyż i darczyńca był obdarowany - książką zapakowaną w szary papier. To już nasza druga wspólna akcja z „Książką w ciemno".

 • W środę 21 marca w sali sportowej liceum odbyło się podsumowanie XXIII Plebiscytu na 10. Najlepszych Sportowców Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej. Na uroczystej gali, którą prowadził Adam Błaszczyk obecni byli: Burmistrz Miasta i Gminy Środa Wielkopolska pan Wojciech Ziętkowski, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych pani Joanna Grzelka, przewodnicząca Rady Rodziców pani dr Ewa Schӓdler. Po zaprezentowaniu osiągnięć sportowych w roku 2017 i podziękowaniu wszystkim, którzy reprezentowali szkołę  w zawodach sportowych, ale nie znaleźli się w gronie najlepszych, mieliśmy przyjemność obejrzenia i wysłuchania  występów  naszych uczniów.

 • Dwóch uczniów klasy 3D Marcin Narożny i Julian Helwig wzięło udział w Rejonowym Konkursie Informatycznym w Jarocinie. Konkurs ma na celu promowanie uczniów uzdolnionych w dziedzinie informatyki, a także pokazanie zastosowań nauk informatycznych w różnych dziedzinach, m. in. ekonomii, bankowości, inżynierii. Zakres tematyczny i trudność zadań kształtowała się na poziomie wymagań maturalnych z informatyki. Konkurs składał się z dwóch etapów, części teoretycznej i praktycznej. Do części praktycznej zakwalifikował się Marcin Narożny, który w klasyfikacji końcowej zajął VI miejsce. Gratulujemy!!!

 • W piątek 16 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jarocinie odbyły się Mistrzostwa Rejonu Poznań Teren Wschód  w Piłce Siatkowej dziewcząt w ramach XIX „Licealiady”. Dziewczęta z naszego liceum rywalizowały z zawodniczkami najlepszych szkół z powiatu gnieźnieńskiego, jarocińskiego, wrzesińskiego i śremskiego. Tylko zwycięska  drużyna zdobywała awans do Półfinału Mistrzostw Wielkopolski. Dziewczyny w swojej grupie zagrały trudne mecze z drużynami ze Śremu i Wrześni, jednakże obydwa wygrały zdobywając pierwsze miejsce w grupie.

 • 14 marca br. w naszym liceum odbyły się obchody "Dnia Liczby π ". W tym roku święto tej niezwykle popularnej stałej matematycznej - 3,141592... - uczciliśmy na poważnie i na wesoło. Uczniowie klasy politechnicznej 2d wraz ze swoją nauczycielką matematyki panią Mariolą Litka przygotowali wiele atrakcji, m.in. gazetki i ciekawostki o π. Przedstawiona była prezentacjia multimedialna dotycząca Ludolfiny, bohaterki dnia. Każdy uczeń naszej szkoły mógł otrzymać pamiątkową broszkę z liczbą Pi. Dzień ten był okazją do popularyzacji matematyki trochę innej niż na lekcjach. Warto też przypomnieć, że dzień ten jest jednocześnie rocznicą urodzin Wacława Sierpińskiego i Alberta Einsteina.

 • Od 4 marca do 10 marca - uczniowie i nauczyciele – szkół ze Słowacji, Słowenii, Turcji  a także z Włoch uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez nasze liceum w ramach projektu Erasmus+ “Social Media in Formal Education”. Podstawowym celem spotkania była analiza treści przedstawianych przez grupy ekstremistyczne w mediach społecznościowych. Podczas warsztatów prowadzonych przez nauczyciela prawa Bartosza Rybko oraz dr. Jakuba Jakubowskiego – nauczyciela akademickiego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza I naszego absolwenta uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się jak krytycznie patrzeć na informacje pojawiające się w mediach społecznościowych, a także jak uniknąć manipulowania nimi.

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć