• XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS

  XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS
  04.12.2018

   

  We wtorek 4 grudnia 2018 roku w CKZiU odbyła się już XII edycja olimpiady sprawdzającej wiedzę o AIDS. Co roku olimpiada odbywa się na początku grudnia, aby uczcić Światowy Dzień AIDS. W tym roku laureatem I miejsca został Kacper Tomaszewski z klasy 3a. Gratulujemy!

  Nagrody ufundowało średzkie Starostwo Powiatowe oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Środzie Wielkopolskiej.

   

  XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS - Obrazek 1    XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS - Obrazek 2   XII Powiatowa Olimpiada Wiedzy o AIDS - Obrazek 3

 • "Nie daj szansy AIDS"

  "Nie daj szansy AIDS"
  29.11.2018

   

  W czwartek 29  listopada 2018 roku uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp.: Balbina Pankowska, Wiktoria Szymczak oraz Kacper Tomaszewski zajęli I miejsce w konkursie pt. „Nie daj szansy AIDS” zorganizowanym przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej. Uczniowie klasy 3a przygotowali film na finał konkursu pt. „Krótki film o HIV”. Wręczenie nagród poprzedził wykład o HIV i AIDS, pani Sylwii Wojtysiak – psychoterapeuty, seksuologa.  Nagrody zostały wręczone  przez Panią  Małgorzatę Wiśniewską – Zabłocką – wicestarostę Powiatu Średzkiego, Panią  Marię Deręgowską - dyrektora Powiatowej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej i Panią Annę Mendykę – z  Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia w Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Środzie Wlkp.

   

  "Nie daj szansy AIDS" - Obrazek 1        "Nie daj szansy AIDS" - Obrazek 2"Nie daj szansy AIDS" - Obrazek 3

   

   

 • Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP

  23.11.2018

   

  Dnia 23 listopada 2018 r. klasa 3a medyczno-przyrodnicza wzięła udział w kolejnej serii zajęć laboratoryjnych na Wydziale Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Tym razem pracownicy uczelni przygotowali dla maturzystów 3 rodzaje zajęć laboratoryjnych. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i odczynnikami używanymi przy wyrobie kosmetyków (pomadek ochronnych, dwufazowych płynów do demakijażu oraz kremów ochronnych) oraz własnoręcznie je wykonać. Zaprezentowano też metody, sprzęt i obliczenia wykorzystywane przy przygotowywaniu próbek do analizy np. zawartości substancji w żywności.

  Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP - Obrazek 1Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP - Obrazek 2Warsztaty na Wydziale Towaroznawstwa UEP - Obrazek 3

 • Spotkanie z policjantem

  Spotkanie z policjantem

  22 listopada 2018r uczniowie naszego liceum wzięlii udział w spotkaniu z policjantem - panem Michałem Szymurskim. Dzięki spotkaniu mogliśmy pogłębić wiedzę na temat legitymowania ludzi przez policjantów - czemu służą takie działania. Dowiedzieliśmy się również, że przeciwstawianie się poleceniom wydawanym przez policjantów, może przynieść nam surowe konsekwencje. Policjant opowiedział również w jakich sytuacjach możemy zostać nagle zatrzymani. Podczas spotkania każdy z nas mógł zadać kilka pytań niekoniecznie związanych z tematem spotkania, a nurtujących nas. Cenne rady, które otrzymaliśmy z pewnością pomogą nam spokojnie wejść w dorosłość. 

 • 2a w areszcie śledczym

  19 listopada 2018 roku podczas dwóch godzin lekcyjnych klasa IIAwraz z wychowawcą panią Agnieszką Kaczor udała się do Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp. Po przekroczeniu bramy głównej każda osoba została wylegitymowana. Według procedury, byliśmy dwukrotnie przeszukiwani przez pracownika placówki. Następnie przechodziliśmy przez bramkę wykrywającą metale. Dodatkowo, cztery losowo wybrane osoby były sprawdzane przez wyszkolonego psa pod względem posiadania narkotyków. Pan Maciej Kaźmierczak oprowadził nas po poszczególnych piętrach budynku aresztu, w którym znajdowały się różne pomieszczenia. Mieliśmy okazję obejrzeć świetlicę, salę widzeń, celę mieszkalną oraz izolatkę, w której przebywają więźniowie stwarzający zagrożenie dla siebie oraz innych skazanych. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o sposobach postępowania z takimi osobami. Poznaliśmy również zwyczaje oraz historie dotyczące życia więziennego. Każdy z nas mógł zadawać pytania, na które otrzymywał fachową odpowiedź. Wizyta w areszcie śledczym wzbudziła w nas refleksje nad zrozumieniem konieczności podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

 • Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu

  W środę 14.11 uczniowie klas drugich (grupa z rozszerzoną fizyką) wzięli udział w wykładzie pt. „Skąd się wzięły pierwiastki chemiczne we Wszechświecie?” na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Prof. UAM dr hab. Henryk Drozdowski przedstawił genezę otaczającej nas materii, odpowiedział na pytanie jak powstały pierwiastki najlżejsze, skąd się wzięły pierwiastki ciężkie. Uczniowie dowiedzieli się o tym z czego składa się Ziemia, Układ Słoneczny i Droga Mleczna.

  Po wykładzie młodzież zwiedzała wybrane zakłady Wydziału Fizyki. Uczniowie uczestniczyli w doświadczeniach pokazowych w laboratorium dydaktyki fizyki oraz zobaczyli jak są zbudowane komputery dużej mocy i dowiedzieli się na czym polega przetwarzanie równoległe.

  Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 1 Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 2 Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 3 Licealiści na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu - Obrazek 4

   

 • W mieście pierników.

  W mieście pierników.

  13 listopada pierwszoklasiści z naszego liceum odwiedzili miasto pierników i Mikołaja Kopernika. Wyruszyli o godzinie 6.00 i - choć pora była wczesna - wszystkim dopisywały humory. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto, Bazylikę katedralną św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewnagelisty, kościół pw. św. Jakuba. Wysłuchali legendy o zakochanym w młodej mieszczce Krzyżaku i Krzywej Wieży. Sami mieli okazję sprawdzić swą niewinność...Okazało się, że wcale nie jest łatwo stanąć plecami przy murze z wyciągniętymi do przodu rękoma i pozostać tak nawet przez chwilę...Młodzież obejrzała dom Mikołaja Kopernika oraz Ratusz Staromiejski, gdzie poznała jego historię. Był czas na wspólną fotografię przy pomniku naszego astronoma oraz ....przy toruńskim osiołku, czyli figurze nawiazującej do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia. Kiedyś sadzano na nim krnąbrnych żołnierzy toruńskich, ale wśród pierwszaków znaleźli się śmiałkowie, którzy postanowili sprawdzić, na czym polegała ta kara...Oczywiście była też chwila na zakup drobnych pamiątek i najważniejsze - pierników. Atrakcji nie brakowało: była wizyta w Młynie Wiedzy, Planetarium (i możliwość odpoczynku po dość wyczerpującym spacerze) oraz zwiedzanie Fortu IV. Ten ostatni punkt programu był nie lada gratką - Fort IV można było zobaczyć, gdy zapadł zmrok, przy blasku pochodni ze świadomością, że gdzieś w zakamarkach korytarza kryją się nietoperze...Ok. godziny 21 zmęczeni, ale zadowoleni licealiści powrócili do domu.

  W mieście pierników. - Obrazek 1

 • Połowinki 2018

  Zapraszamy do galerii.

 • 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  Nauczyciele i młodzież naszego liceum brali udział w obchodach 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

   

  100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 1 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 2 

  100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 3 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 4 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Obrazek 5

 • #RekordDlaNiepodległej

  #RekordDlaNiepodległej

  W ramach obchodów 100-lecia Niepodległości nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. Obchody Święta Niepodległości odbyły się w hali sportowej . Uczniowie klasy 3C przedstawili prezentację przypominającą wydarzenia sprzed 100 lat, a następnie o godz. 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu.

  #RekordDlaNiepodległej - Obrazek 1 #RekordDlaNiepodległej - Obrazek 2

 • Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej

  Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej

  W środę 7 listopada w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. W zawodach startowały trzy średzkie szkoły, które rywalizowały systemem „każdy z każdym”. Zdecydowanie najlepszym zespołem okazało się CKZiU, które zwyciężyło w obu meczach. Na drugim miejscu turniej ukończyła drużyna ze szkoły rolniczej, a trzecim miejscem musieli zadowolić się zwycięzcy z dwóch ostatnich lat, czyli zespół licealistów. Tym samym reprezentacja „Hipolita” reprezentować będzie powiat średzki w finale rejonu, który  odbędzie się w Jarocinie.

  Wyniki poszczególnych meczów:

  LO Środa : CKZiU  Środa    1:3

  ZSR Środa  : CKZiU Środa    0:5

  LO Środa : ZSR Środa      1:2

  Tabela końcowa:

  CKZiU Środa

  ZSR Środa

  LO Środa

  Naszą szkołę reprezentowali:

  Krzysztof Konieczny, Bartosz Opieliński, Bartosz Widera, Krzysztof Kubiak, Wojciech Łuczak, Jakub Maliński, Miłosz Gościniak, Oskar Janoś, Kacper Czaja, Filip Michalak, Bartosz Grabarkiewicz.

   

 • Wyróżniona Wiktoria

  7 listopada w sali Ośrodka Kultury odbył się XV Przegląd Pieśni Patriotycznej organizowany przez Zespół Szkół Rolniczych w Środzie. Wzięła w nim udział uczennica klasy 1a, Wiktoria Gałążewska. Wykonała utwór pt. "Rozkwitały pęki białych róż"  i - choć konkurencja była spora- wyśpiewała wyróżnienie! Gratulujemy Wiktorii!

 • O dopalaczach - spotkanie z panią Anną Mendyką

  O dopalaczach - spotkanie z panią Anną Mendyką

  Dnia 5 listopada 2018r. w naszym liceum odbyło się półtoragodzinne spotkanie uczniów klasy 2a z panią Anną Mendyką z Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Głównym tematem poruszanym na spotkaniu był problem zażywania dopalaczy, narkotyków oraz uzależnień wśród młodzieży. Na samym początku wykładu otrzymaliśmy do wypełnienia anonimowe ankiety dotyczące naszej wiedzy o dopalaczach, a po ich wykonaniu mogliśmy przejść do wspólnej analizy poruszanego tematu. Dowiedzieliśmy się czym tak naprawdę są dopalacze, poznaliśmy niebezpieczne skutki ich zażywania oraz zyskaliśmy cenne rady dzięki, którym łatwiej będzie nam chronić się przed nimi w codziennym życiu. Każdy z nas mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat oraz zadawać przeróżne pytania. Pod koniec spotkania obejrzeliśmy fragment filmu o dopalaczach oraz mieliśmy możliwość przetestowania okularów mających przybliżyć nam stan człowieka po spożyciu dużej ilości alkoholu. Każdy z nas mógł założyć je i opisać swoje wrażenia. 

 • Licealiści na meczu Pucharu Polski

  Licealiści na meczu Pucharu Polski

  W środę 31 października 2018 roku na stadionie 700-lecia w Środzie odbył się mecz piłki nożnej, którego stawką był awans do 1/8 Pucharu Polski. Wydarzenie bez precedensu, ponieważ jeszcze nigdy piłkarzom Polonii Środa nie udało się dojść tak daleko w tych rozgrywkach. Przy pięknej słonecznej pogodzie gospodarze rywalizowali z I - ligową Odrą Opole, której trenerem jest niedawny
  szkoleniowiec Lecha Poznań Mariusz Rumak. Co prawda średzianie nie byli faworytami tego spotkania, ale większość kibiców liczyła na niespodziankę. Stadion wypełniony był „po brzegi”. Wśród tak licznej widowni zasiadła również 90- osobowa grupa uczniów naszego liceum z klas 1 A, 1B, 1C, 2C i 3B. Co prawda mecz zakończył się minimalną porażką Polonii 0:1, ale na pewno nikt z nas nie żałował przyjścia na stadion i obejrzenia „na żywo” zmagań piłkarzy obu drużyn. Piłkarzom ze Środy należą się duże słowa pochwały za bardzo ambitną walkę do ostatniej minuty meczu, a opolanom życzymy powodzenia w następnej rundzie.

  Licealiści na meczu Pucharu Polski - Obrazek 1Licealiści na meczu Pucharu Polski - Obrazek 2  

 • Dynie i straszne przebrania

  Dynie i straszne przebrania

  W środę 31 października w średzkim LO, podczas długiej przerwy samorząd uczniowski wybierał najciekawiej przebrana osobę i najpiękniej wykrojoną dynię. Uczniowie i nauczyciele bawili się świetnie. Zwycięzcom przyznano słodkie nagrody. Nad wszystkim czuwał "strasznie" wymalowany Tomek i jego " duchfortepan".

   

   

  Dynie i straszne przebrania - Obrazek 1 Dynie i straszne przebrania - Obrazek 2Dynie i straszne przebrania - Obrazek 3Dynie i straszne przebrania - Obrazek 4

 • Konkurs wiedzy z filmów fantasy i horrorów

  Dzień 31 listopada w naszej szkole był wyjątkowy.  Uczniowie klas I i II wzięli udział w konkursie Kahoot z wiedzy z filmów fantasy oraz horrorów. Konkurs został zorganizowany przez nauczycielki języka angielskiego, dlatego w konkursie trzeba było się także wykazać znajomością języka angielskiego. Emocje były niemałe, podobnie jak nagrody. Zwycięzcy otrzymali z rak Pani Dyrektor książki w języku angielskim oraz słodycze.  Kahoot został poprzedzony prezentacją przygotowaną przez Jędrzeja Tatarka, ucznia klasy IIIa , który z pasją opowiadał po angielsku o Harrym Potterze, jego fanach oraz o samej J.K. Rowling.

 • Noc multimediów

  W piątek 26 pażdziernika Samorząd Szkolny zorganizował Noc Multimediów (więcej zdjęć w galerii)

   Noc multimediów - Obrazek 1 Noc multimediów - Obrazek 2 Noc multimediów - Obrazek 3 Noc multimediów - Obrazek 4

 • Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP

  26.10.2018

  Uczniowie klasy 3b wraz z panią Marzeną Wisińską-Zadrużyńską i panią Katarzyną Światowy wzięli udział w  Inauguracji Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wszystkich zebranych powitał Prodziekan dr hab. Piotr Bartkowiak, prof. nadzw. UEP. Wykład inauguracyjny wygłosił Pan dr Dawid Garstecki. Temat wykładu szczególnie zainteresował meską część słuchaczy "Europejski rynek piłki nożnej oczami ekonomisty". Uczyć się terminów ekonomicznych takich jak pasywa, aktywa, wartości niematerialne, bilans zysków i strat na podstawie działalności kubów piłkarski wzbudził ciekawość nie tylko fanów piłki nożnej. Każdy przecież zna Real Madryt czy Cristiano Ronaldo. Podsumowaniem wykładu była odpowiedź na pytanie:

  "Co potrafi absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu?"

  • analizuję sytuację finansową podmiotu
  • podejmuje decyzje inwestycyjne
  • zarządza majątkiem podmiotu
  • myśli kreatywnie

  W drugiej części spotkania uczniowie wzięli udział w warsztatach kół naukowych i zapoznali się z zasadami pisania prac naukowych, które przedstawił im pan dr Palicki. 

  Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP - Obrazek 1           Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP - Obrazek 2

                                                        Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP - Obrazek 3         

 • Tenis stołowy

  24.10.2018

  W środę 24 października w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Podobnie jak przed rokiem bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszych dziewcząt, która zajęła pierwsze miejsce.  W pierwszym meczu wygrała  3:0 z CKZiU i mimo porażki  1:3 z ZSR nasze zawodniczki dzięki lepszemu bilansowi „małych punktów” zdobyły tytuł mistrzyń powiatu. Reprezentacja chłopców po dwóch porażkach ( 2:3 z CKZiU oraz 0:3 z ZSR) zajęła trzecie miejsce  w zawodach. Dziewczęta „Ogólniaka” awansowały do finału rejonu, który  w listopadzie odbędzie się w Jarocinie. Gratulujemy!!!

  Naszą szkołę reprezentowali : Eliza Dziuba, Dominika Kujawa, Oliwia Frąckowiak, Wiktoria Karaś, Marek Rybarczyk, Łukasz Włódarczak, Bartosz Widera i Hubert Majchrzycki

  Tabela końcowa mistrzostw

   

  Dziewczęta

   

  1

  Liceum Ogólnokształcące

  2 punkty

  2

  CKZiU

  2 punkty

  3

  Zespół Szkół Rolniczych

  2 punkty

     Chłopcy

   

  1

  Zespół Szkół Rolniczych

  4 punkty

  2

  CKZiU

  2 punkty

  3

  Liceum Ogólnokształcące

  0 punktów

   

   

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć