• Brawo dla Wojtka - Najlepszego Sportowca 23. Plebiscytu Gazety Średzkiej

  To była wspaniała Gala!!! Przybyli goście wypełnili salę po brzegi, a oprawa organizatorów pod każdym względem zachwyciła. Wstawki artystyczne utalentowanych wokalistek dopełniły klimat tego corocznego wielkiego wydarzenia. Wśród przybyłych gości zasiedli najważniejsi włodarze ziemi średzkiej oraz wybitni działacze z Powiatu Średzkiego. Wśród kandydatów do zaszczytnego tytułu najpopularniejszego sportowca 2017 roku w Powiecie Średzkim znalazł się kolejny raz nasz uczeń Wojciech Marok i kolejny raz to on został wybrany przez średzian najlepszym sportowcem GRATULUJEMY!!! Gratulujemy również naszym Absolwentom, z których jesteśmy bardzo dumni.

  Brawo dla Wojtka - Najlepszego Sportowca 23. Plebiscytu Gazety Średzkiej - Obrazek 1Brawo dla Wojtka - Najlepszego Sportowca 23. Plebiscytu Gazety Średzkiej - Obrazek 2

 • Awans naszej drużyny na Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich

  W dniach 9-11 marca trwały  eliminacje Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Z ogromną radością możemy zakomunikować, że wśród tegorocznych finalistów jest drużyna reprezentująca nasze Liceum.  Jej skład stanowili Balbina Pankowska, Natalia Sot, Wiktoria Pachura, Daniela Bukowska oraz Adam Łuczak. Sukces jest tym większy, iż Balbina i Wiktoria debiutowały w reprezentacji naszej szkoły. W grupie eliminacyjnej spotkaliśmy się ze szkołami : IV LO z Gdańska, ZSP z Wejherowa, LO z Dębicy i I Społeczne Liceum z Warszawy.

  Już pierwsza debata pokazała, że nasza drużyna jest dobrze przygotowana a walka będzie niezwykle zacięta. W starciu z drużyną IV LO z Gdańska wokół tezy „W obliczu niepewnej sytuacji w UE, Polska powinna wzmocnić relacje z państwami Europy Środkowo – Wschodniej”  padł remis. Gdy w następnej debacie ze Społecznym Liceum  z Warszawy ( słynna Bednarska) udało się przekonać jury, że patriotyzm dzieli a nie łączy sukces w eliminacjach zaczął nabierać realnych kształtów.

  W trzeciej debacie nasza drużyna dokonała rzeczy wydawało się niemożliwej, przekonała sędziów, że ZUS jest instytucją niezbędną do funkcjonowania społeczeństwa polskiego a obowiązkowe składki są najlepszym rozwiązaniem systemu emerytalnego. Pozwoliło to pokonać drużynę z LO z Dębicy. Pięć punktów  po trzech debatach pozwoliło nam w doskonałych nastrojach udać się na obiad.

  W międzyczasie rozstrzygnęła się sprawa naszego awansu, wyniki 4 rundy debat ułożyły się w ten sposób, iż do ostatniej debaty przystępowaliśmy już pewni awansu do finałów Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.  Zapewne ten fakt lekko zdemobilizował naszą drużynę i ostatnia debata ze szkołą z Wejherowa zakończyła się  porażką. Jednak zdobyte wcześniej punkty pozwoliły cieszyć się z awansu do finałów mistrzostw. Naszym reprezentantom  i opiekunowi p. Sławomirowi Bramborowi serdecznie GRATULUJEMY!!!

  Awans naszej drużyny na Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich - Obrazek 1Awans naszej drużyny na Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich - Obrazek 2Awans naszej drużyny na Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich - Obrazek 3

 • 8 MARCA na sportowo

  8 marca 2018 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. odbyły się Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłce Siatkowej Dziewcząt. Dziewczęta z Naszego Ogólniaka rywalizowały z zawodniczkami ze szkół: ZSR i ZSZ obie drużyny ze Środy Wlkp. Dziewczyny z dużą przewagą wygrały wszystkie mecze i dzięki temu dostały się do Finału Rejonu Poznań Teren Wschód, który odbędzie się 16 marca w Jarocinie.

  Skład reprezentacji LO: Klaudia Prządka, Adrianna Ślebioda, Julia Włodarczyk, Anna Kaczmarek, Julia Bartkowiak, Julia Pawlak, Agnieszka Lipiecka, Monika Godlewska, Katarzyna Szymanek

 • Pielgrzymka maturzystów na Jasna Górę

  W sobotę, 10 marca 2018 roku nasi maturzyści z ks. Marcinem, katechetką, wychowawcami i nauczycielami pielgrzymowali do Częstochowy. Uczestniczyli tam we Mszy Świętej w kaplicy cudownego obrazu oraz przeszli "cichą" drogą krzyżową po wałach jasnogórskich, podczas której wczytywali się w przygotowane rozważania. Uczniowie klas III na Jasnej Górze dziękowali za trzy lata nauki, prosili o potrzebne łaski na czas egzaminów maturalnych oraz o dobre wybory na czas studiów i dorosłego życia.

   

 • Warto było czekać

  W marcu 2016 roku poszukując możliwości dofinansowania wygłuszenia hali sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. znaleźliśmy konkurs ZUS na dofinansowanie projektów dotyczących utrzymania zdolności pracowników do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Nasza hala spełniała wszystkie wymagania i potrzebowała pomocy finansowej. Tak powstał projekt „Słyszeć skuteczniej, pracować bezpiecznej”. Ale projekt to jeszcze nie dofinansowanie; niespokojni od czasu do czasu pisaliśmy maile, dzwoniliśmy ale jedyne co słyszeliśmy to uzbroić się w cierpliwość. I byliśmy cierpliwi. Po około pół roku, we wrześniu 2016 otrzymaliśmy pozytywną ocenę formalną wniosku i awans do oceny merytorycznej. Nasza cierpliwość musiała zostać wystawiona na próbę jeszcze raz, gdyż dopiero w styczniu 2018 roku otrzymaliśmy merytoryczną ocenę wniosku - pozytywną we wszystkich dziesięciu kategoriach oraz decyzję o przyznaniu dofinansowania na wygłuszenie hali w wysokości 150 000zł. Warto było czekać...

 • Nauczyciele się uczą

  „Szkoła to ucząca się organizacja” – stwierdzenie Danuty Elsner nie pozostawia wątpliwości, że jeśli chcemy uczyć, to sami również musimy się uczyć. Jesteśmy otwarci na wiedzę, poszukujemy najlepszych metod, aby tę wiedzę przekazać naszym uczniom i choć wydaje się to trywialne, aby tego dokonać musimy sami wejść w rolę uczniów. Obok nauczyciele podczas szkolenia z neurodydaktyki, które odbyło się w środę 28 lutego.

 • Współpraca z UAM

  29 stycznia uczniowie klas IIIC, IA i IB w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM po raz kolejny uczestniczyli w zorganizowanych dla nich zajęciach. Najpierw wysłuchali krótkiego wprowadzenia na temat filmów "poety kina" - Emira Kusturicy, znanego przede wszystkim jako reżysera "Underground" czy "Arizona Dream". To twórca niepokorny, z oryginalnym spojrzeniem. Każde jego dzieło jest żywiołowe, spontaniczne, kontrowersyjne. Uczniowie obejrzeli także film "Czarny kot, biały kot" pokazujący świat cygańskiej mafii, niekiedy kiczowaty, ale za pokładami kiczu skrywający ciepło, miłość. Po projekcji filmu, profesor Magdalena Koch z Pracowni Genderowych i Transkulturowych Studiów Bałkanistycznych wygłosiła wykład "Mileva Marić Einstein i inne. „O uniwersyteckim wykształceniu Serbek pod koniec XIX i w I poł. XX w.” Młodzież dowiedziała się, które europejskie uniwersytety jako pierwsze zaczęły przyjmować kobiety, kim były Katarina Milovuk, Draga Ljoćić, Mileva Marić Einstein i jak potoczyły się ich losy. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest "efekt Matyldy" czy metafora "szklanego sufitu".

  Nasza współpraca z Uniwersytetem im.Adama Mickiewicza ma też drugie oblicze. Tydzień później do liceum po raz drugi w tym semestrze przyjechała mgr Marta Stusek, doktorantka z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej zajmująca się poezją współczesną. Poprzednie spotkanie poświęciła poezji wizualnej, natomiast podczas kolejnego opowiadała m.in. o ekopoezji, o twórczości Genowefy Jakubowskiej - Fijałkowskiej. Wspólne czytanie tekstów i dyskusja na pewno przyczynią się do spojrzenia na twórczość współczesną z zupełnie innej perspektywy.

  Współpraca z UAM - Obrazek 1

 • Młodzież debatuje

  W środę, 7 lutego drużyna reprezentująca nasze liceum brała udział w Turnieju Debat Oksfordzkich „Młodzież Debatuje” organizowanym przez: Instytut Pamięci Narodowej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Fundację Edukacyjną G5. Szkołę reprezentowali: Kamila Przybył 3b, Natalia Sot 2a, Jędrzej Tatarek 2a, Daniela Bukowska 1b , Balbina Pankowska 2a. Tegoroczny turniej skoncentrowany był na kwestiach związanych z funkcjonowaniem II Rzeczypospolitej. Uczniowie musieli rozważyć plusy i minusy autonomii Górnego Śląska, ocenić która z idei inkorporacyjna czy federacyjna była lepsza dla ówczesnej Polski czy też ukazać trudności w odbudowie suwerennego państwa polskiego po 1918 roku.

  Młodzież debatuje - Obrazek 1

 • Nowy Poczet Władców

  W dniach od 31 stycznia do 7 lutego uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji: wiedzy o kulturze, historii i społeczeństwa oraz lekcji wychowawczych brali udział w wystawie prac Waldemara Swierzego pt „Nowy poczet władców Polski” zorganizowanej w Średzkim Ośrodku Kultury. Lekcje te były doskonałą okazją do zapoznania się z twórczością Pana profesora, porównaniu jej z najsłynniejszym pocztem władców Polski czyli pracami Jana Matejki. Prace zaopatrzone były w krótkie notki biograficzne, które koncentrowały się nie tylko na wydarzeniach historycznych ale próbowały ukazać postacie takimi jakie były w życiu codziennym. Dzięki temu można było dowidzieć się np. dlaczego Władysław Laskonogi zakończył życie z nożem w brzuchu, jakie postanowienie podjęła św. Kinga czy jakiego wzrostu była Jadwiga.

  Nowy Poczet Władców - Obrazek 1

 • Nagroda wręczona

  W dniu dzisiejszym, uhonorowano pomysłodawców na znaczek upamiętniający 100-lecie Powstania Wielkopolskiego. Nagrody wręczyła Prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich - Pani Maria Mielcarzewicz oraz Redaktor Naczelny Gazety Średzkiej - Pan Zbigniew Król. Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy. Znaczek będzie w obiegu oficjalnych pism stowarzyszenia w 2018 roku.

 • Konkurs na znaczek

  Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich, Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich oraz Gazeta Średzka rozstrzygnęły konkurs na projekt znaczka z okazji 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Znaczek znajdzie się w obiegu oficjalnych pism Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w 2018 roku. Prezentujemy zwycięski znaczek Moniki Kędziory - GRATULUJEMY!!! oraz kolejne miejsca: Miejsce II - Marzanna Rzepka, Miejsca III - Oliwia Michalczak, Marcin Pinczak i Wiktoria Karaś. Również GRATULACJE!!!

   

   

   

   

   

   

   

  Konkurs na znaczek - Obrazek 1Konkurs na znaczek - Obrazek 2Konkurs na znaczek - Obrazek 3Konkurs na znaczek - Obrazek 4

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do Galerii Studniówka 2018 Zdjęcia udostępnione przez Jarosława Krzeminskiego Radaktora Gazety Średzkiej, Naszego Absolwenta Rocznik 1991.

 • Nasze siatkarki najlepsze

  2 lutego 2018 roku w Mistrzostwach Wielkopolski Zrzeszenia LZS Młodzieży Ponadgimnazjalnych W Piłce Siatkowej Dziewcząt drużyna liceum zajęła I miejsce - GRATULUJEMY!

   

   

   

   

 • Nasze koszykarki najlepsze

  2 lutego 2018 roku w Mistrzostwach Powiatu Szkół Ponadgimnazjalnych W Piłce Koszykowej Dziewcząt drużyna liceum zajęła I miejsce - GRATULUJEMY!

   

   

 • Pozdrowienia z wyprawy

  W dniach od 1 do 7 lutego 2018 roku przedstawiciele naszej szkoły reprezentują nas we Włoszech w Terni w projekcie MIGRATION AND REFUGEE  CRISIS FROM THE STUDENTS’. Projekt realizowany jest od września 2017 roku we współpracy z krajami: Słowacją, Słowenią, Włochami Rumunią i Hiszpanią. Polska będzie gospodarzem projektu na przełomie maja i czerwca 2018. Planowane zakończenie projektu sierpień 2019.

 • Kolejne spotkanie z sędzią

  W poniedziałek 29 stycznia uczniowie klasy II c spotkali się z sędzią Moniką Frąckowiak orzekającą na co dzień w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda. Lekcja, którą przeprowadziła pani sędzia, dotyczyła praw człowieka i ich ochrony. Zajęcia były częścią programu „Lex bez łez” prowadzonego przez prawników w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Ich zadaniem jest przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z prawem. Była to już szósta wizyta pani sędzi w średzkim liceum – co roku spotyka się ona z uczniami klasy II o profilu humanistyczno-europejskim, w której realizowane są zajęcia z przedmiotu uzupełniającego „elementy prawa”.

  Kolejne spotkanie z sędzią - Obrazek 1Kolejne spotkanie z sędzią - Obrazek 2

 • Życie codzienne na Bliskim Wschodzie

  26 stycznia w auli naszej szkoły mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Przemysława Osiewicza z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt „ Życie codzienne na Bliskim Wschodzie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas 1b, 2c i 3c. W trakcie jego trwania młodzież dowiedziała się nie tylko o dziejach politycznych i gospodarczych tego regionu ale tak jak temat wykładu głosił przede wszystkim o życiu codziennym mieszkańców tego regionu, np. ile kosztuje litr benzyny w Emiratach Arabskich ( 0,30 gr), o specjalnych obwodnicach wokół Mekki i Medyny (dla niewierzących w Allaha), czy o irańskiej metodzie życia na „kocią łapę” (małżeństwa czasowe). O tym jak ciekawie mówił pan profesor najlepiej świadczy fakt, iż wykład przewidywany pierwotnie na 45 minut skończył się po półtorej godziny. Panie Profesorze, dziękujemy i czekamy na następny.    

  Życie codzienne na Bliskim Wschodzie - Obrazek 1Życie codzienne na Bliskim Wschodzie - Obrazek 2

 • Gratulacje

  Ks. Marcin Nowak, Browar Gzub Rodziny Staszewskich, Andrzej Kobierski, dr Lucyna Iciek, Florian Karbowiak oraz Józef Odalanowski to laureaci tegorocznych medali "Środa Wielkopolska dziękuje i pamięta". Wyróżnienia zostały wręczone podczas Koncertu Noworocznego Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego. Serdecznie gratulujemy szczególnie Naszemu ks. Marcinowi!

 • Klasa IIC w sądzie

  W środę 17 stycznia uczniowie klasy II c mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji. W ramach zajęć z przedmiotu uzupełniającego elementy prawa wzięli udział w rozprawie sądowej w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Środzie w charakterze publiczności. Dzięki temu, mieli możliwość przyjrzenia się z bliska specyfice pracy sędziego i adwokata. Po rozprawie klasa uczestniczyła w spotkaniu z sędzią Jackiem Kamińskim, który przewodniczył rozprawie. Sędzia przybliżył uczniom podstawowe pojęcia z zakresu prawa karnego oraz kwestię odpowiedzialności młodzieży za czyny karalne. Zajęcia w sądzie były jednym z elementów edukacji prawniczej prowadzonej przez średzkie liceum. Co roku uczniowie klasy II o profilu humanistyczno-europejskim biorą udział w zajęciach z przedmiotu uzupełniającego elementy prawa i spotykają się z prawnikami. W tym roku szkolnym liceum w ramach Tygodnia Konstytucyjnego odwiedziła już mecenas Magdalena Robaszyńska, a jeszcze w styczniu uczniowie spotkają się z sędzią Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda Moniką Frąckowiak, reprezentującą Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

 • Dzień na UEP

  Kolejny raz, 15.12.2017 roku odbyły się zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu dla naszych uczniów klasy drugiej. Po przypomnieniu pojęcia mola i masy molowej, rozwiazywali zadania rachunkowe. Poznali również technikę mierzenia gęstości cieczy oraz ciał stałych. Pierwszy sposób odbywał się za pomocą areometru, a drugi za pomocą piknometru. Sprawdzali właściwości kremów takie jak kleistość, tłustość, rozprowadzanie i „efekt poduszki”. Uczniowie klasy pierwszej obliczali zadania rachunkowe dotyczące stężeń procentowych, następnie w laboratorium badali i oznaczali substancje chemiczne, na podstawie ich reaktywności chemicznej. Mieli również mozliwość samodzielnego przygotowania toników bezalkoholowych, wybrać ich kolor i zapach, a następnie zabrać je do domu. Następnie młodzież udała się do galerii Pestka w Poznaniu na wystawę „Body Worlds“.

  Dzień na UEP - Obrazek 1Dzień na UEP - Obrazek 2

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć