• Zaproszenie na warsztaty

  Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na zajęcia w ramach realizacji projektu „Akademia ‘21”

  „Szkoła Młodych Polityków i Organiczników” odbędzie się w dn. 23-28.08.2021 r. Zajęcia dla młodzieży przewidziane są w godz. 8.00-16.00 i w tym czasie organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg warsztatów oraz spotkań z politykami, dziennikarzami i aktywistami. Tematy zajęć to:

  • Partycypacja na poziomie lokalnym. Budżety obywatelskie i jednostki pomocnicze gminy "trampoliną" do działalności politycznej i społecznej;
  • Negocjacje i mediacje, czyli jak postawić na swoim i zadowolić innych;
  • Komunikacja w sieci: od koncepcji, przez autoprezentację, do realizacji materiałów video - warsztaty w studiu telewizyjnym;
  • Komunikacja w sieci: dźwięk w video, emisja głosu, podcasty – warsztaty w studiu radiowym

  Organizatorzy zapewniają uczestnikom wyżywienie podczas warsztatów i opiekę wykwalifikowanych trenerów i szkoleniowców, wykładowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia odbywać się będą w budynku Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5, 61-614 Poznań.

  Udział w „Szkole Młodych Polityków i Organiczników” jest bezpłatny. Warunkiem zakwalifikowania się do projektu jest wiek 15-18 lat oraz złożenie kompletu dokumentów (formularz zgłoszeniowy, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych). Dokumenty należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: akademia2021@amu.edu.pl.

  Szczegóły na stronie:

  https://wnpid.amu.edu.pl/strona-glowna/kalendarz-wydarzen/wydarzenia/szkola-mlodych-politykow-i-organicznikow 

   

 • Listy uczniów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły

  W szkole wywieszono listy zakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły i niezakwalifikowanych.

  Do 30 lipca należy dostarczyć do szkoły oryginały świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu.

  Jeżeli uczeń wybrał inną szkołę, a złożył wniosek do liceum prosimy o jak najszybsze  poinformowanie szkoły o decyzji, ponieważ na zwalniające się miejsca czekają inni uczniowie.

 • Godziny otwarcia sekretariatu

  Od 19 lipca do 13 sierpnia br. sekretariat

  Liceum Ogólnokształcącego

  im. Powstańców Wielkopolskich

  będzie czynny w godzinach od 8.00 do 14.30.

 • Odbiór świadectw maturalnych

  Zapraszamy absolwentów po odbiór świadectw maturalnych w poniedziałek

  5 lipca 2021 r. do łącznika wg harmonogramu:

  godz. 12.00 klasa 3A

  godz. 13.00 klasa 3B

  godz. 14.00 klasa 3C

  absolwenci lat ubiegłych godz. 14.30

 • Życzenia

 • Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

  Zakończenie roku szkolnego 2020/2021

  Zakończenie roku szkolnego 2020 – 2021 w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich odbyło się w piątek 25 czerwca na sali sportowej. Dobiegł końca kolejny rok szkolny. Był on wyjątkowy, gdyż z powodu pandemii większość czasu uczniowie spędzili  w domu, przy komputerach. Powrót do szkoły na ostatni miesiąc nauki pozwolił zorganizować zakończenie roku szkolnego, odebrać świadectwa i  docenić tych, którym udało się osiągnąć bardzo dobre wyniki.  Spośród 339 uczniów klas pierwszych i drugich, 70 uczniów otrzymało świadectwa z wyróżnieniem. W tym roku Rada Rodziców postanowiła po raz pierwszy przyznać nagrodę promującą uczniów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce w danej klasie. Przyznawana jest za pracowitość oraz  jak najlepsze wykorzystanie swoich zdolności i umiejętności. Otrzymują ją  uczniowie z najwyższą średnią z każdej klasy z wyłączeniem uczniów nominowanych do stypendium Prezesa Rady Ministrów.

  Stypendium Prezesa  Rady Ministrów przyznawane jest uczniowi, który otrzymał promocję  z wyróżnieniem uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen  w szkole. Jest ono przyznawane jednemu uczniowi czteroletniego liceum i jednemu uczniowi trzyletniego liceum na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym. W tym roku szkolnym stypendia przyznane będą  Mateuszowi Piszczatowskiemu z klasy IA ze średnią 5,60 oraz Oliwii Binkowskiej z klasy 2E ze średnią 5,58.

  Nagrody Rady Rodziców wręczyła przewodnicząca Pani Anna Pruchniewicz, otrzymali je:

  z klasy 1a  Andżelika Józefiak ze średnią 5,07,  z klasy 1b Dagmara Stachowiak - 5,20, z 1c  Aleksandra Taszarek ze średnią 5,33, z kl. 1d Paweł Kościelniak i Kamil Nowak ze średnią 5,20, z klasy 2a  Alicja Tomczak - 5,21, z 2b  Patrycja Stępa i Mariusz Binkowski ze średnią 5,29, z kl. 2c Antonina Wójkiewicz ze średnią 5,14, z kl. 2d Dominik Danilewicz ze średnią 5, 57, z kl. 2e Adam Komorowicz -5,10, z kl. 2f Maria  Szafran ze średnią 5,10, z kl. 2g Zofia Szymkowiak – 5,00, z kl. 2 h Filip Kossowski ze średnią 5,10.

  Zakończenie roku szkolnego to również pożegnanie nauczycieli, którzy kończą współpracę z liceum. Pani Dyrektor Katarzyna Światowy w imieniu uczniów i nauczycieli podziękowała Księdzu Karolowi Świergoszowi za trzy lata wsparcia duszpasterskiego, za życzliwość i poczucie humoru i zawsze dobro słowo i czas dla uczniów, Panu Krzysztofowi Mateckiemu nauczycielowi języka angielskiego za wsparcie i profesjonalizm. W tym roku szkolnym kończy się kadencja pani Anny Pruchniewicz jako przewodniczącej Rady Rodziców  cała społeczność podziękowała pani Pruchniewicz za współpracę i w wsparcie. Po uroczystościach na sali sportowej uczniowie z wychowawcami udali się do klas gdzie otrzymali świadectwa, nagrody za udział w konkursach, podsumowali poprzedni roku szkolny i porozmawiali o planach na wakacje.

 • Wycieczki i piknik.

  Wycieczki i piknik.

  W środę 23 czerwca uczniowie i nauczyciele z pięciu klas Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich wzięli udział w jednodniowych wycieczkach do Wrocławia, Poznania, Rogalina i Kórnika, tydzień wcześniej dwie klasy były w Dobrzycy i w Gołuchowie. Były to pierwsze wspólne wyjazdy klas od  prawie dwóch lat, pogoda dopisała, humory również. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły, żeby wziąć w czwartek udział w pikniku szkolnym. Były rozgrywki sportowe; siatkówka, piłka nożna, przeciąganie liny, rzuty do kosza, przebieranki. Rywalizowały klasy między sobą oraz z nauczycielami. Zmagania sportowe organizowali nauczyciele wychowania fizycznego: pani Alina Cichowlas,  Pan Tomasz Kaczmarek i Pan Adam Eichler. Mniej zainteresowani sportem wytężali umysł w rozgrywkach szachowych, które koordynował Pan Sławomir Brambor, a utalentowani muzycznie i nie tylko bawili się w karaoke z panią Beatą Senftleben, pani Marzena Wisińska-Zadrużyńska serwowała w sali nr 3 kawkę. Na boisku szkolnym szalał grill z kiełbaskami dla każdego. W Grillmasterów wcielili się panowie Grzegorz Kasprzak i Dominik Leszczyński. Bardzo udane zakończenie szkoły, w piątek świadectwa i wakacje.

 • Wycieczka do Wrocławia

  W dniu 23 czerwca uczniowie klas pierwszych i drugich wraz z nauczycielami: Mileną Bianek, Natalią Olkiewicz, Aleksandrą Hamrol-Narożną, Dominikiem Leszczyńskim, Katarzyną Węcławiak i Lucyną Zielinską uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Licealiści spacerowali po Ostrowie Tumskim, odbyli rejs po Odrze oraz zwiedzali słynne wrocławskie ZOO. Był też czas na obejrzenie panoramy Wrocławia z Sky Tower i zrobienia pięknych zdjęć w Ogrodzie Japońskim. Wycieczka była świetną okazją do integracji klas. 

 • Zakończenie roku szkolnego

  Harmonogram zakończenia roku szkolnego:

  klasy 1 A, B, C i D godz. 9.30 w sali sportowej,

  klasy 2 A, B, C, D, E, F, G, H godz. 10.00 w sali sportowej.

  Po uroczystościach oficjalnych uczniowie spotykają się z wychowawcami w klasach.

 • SZCZEPIMY SIĘ!!!

 • Rozwiązanie Szkolnego Konkursu Filozoficznego

  Dnia 11 czerwca 2021r. 30 uczniów klas pierwszych brało udział II Konkursie Filozoficznym. Pierwszoklasiści udowodnili, że zagadnienia tymi "ontologia", "sofistyka" czy "czwórmian leczniczy" są dla nich zrozumiałe.

  Dnia 14 czerwca nastąpiło uroczyste rozdanie nagród w auli z udziałem dyrekcji i członków zespołu humanistycznego.

  Najlepsze wyniki uzyskali:

  1. Piotr Przepiórkowski 1c, Zofia Stachowiak 1b, Paulina Wojkiewicz 1a, Mateusz Piszczatowski 1a

  2. Jagoda Kowalska 1b

  3. Stanisław Kajdan 1d

  Gratulujemy!

 • Wykład Uniwersytetu Medycznego

  Klasa 2B medyczno – przyrodnicza, 11 czerwca 2021 roku, uczestniczyła online w wykładzie prowadzonym przez prof. dr hab. n. med. Wojciecha Kozubskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Temat wykładu to: „Choroby układu pozapiramidowego” w ramach współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

 • LOtne słowa rozstrzygnięte

  Znamy już wyniki kolejnej edycji  literackiego konkursu LOtne słowa. W tym roku wzięło w nim  udział  czternastu uczniów naszej szkoły. Prace nadsyłane były w dwóch kategoriach - proza i poezja. Jury postanowiło wyróżnić następujących autorów:

  w kategorii proza - I miejsce - Zofia Kuźniewska za opowiadanie "Postęp"

                                      II miejsce - Martyna Błaszyk - "Śnieg krwią skropiony"

                                       III miejsce - Bartosz Filipiak -"Piłki, latawce"

                                       wyróżnienie - Wiktoria Grala - "Ostatnia opowieść"

  W kategorii poezja przyznano dwa miejsca:

                                     I miejsce - Anna Martyn   - "Niewyrażalność", "Nostalgiczna melancholia"

                                     II miejsce - Alicja Grzybowska - "Cień", "Od środka"

  Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w konkursie za rok!

 • "Mały kleszcz - duży problem?"

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Wielkopolskiej realizuje projekt edukacyjny  "Mały kleszcz - duży problem?".

  Ze względu na gwałtowny wzrost liczebności kleszczy oraz zwiększenie się obszarów ich występowania (coraz częściej można je spotkać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach) bardzo ważna jest edukacja w tym temacie.

  Celem projektu edukacyjnego „Mały kleszcz – duży problem”, realizowanego na terenie woj. wielkopolskiego od 2018 roku, jest wzrost poziomu wiedzy społeczeństwa na temat kleszczy, związanych z nimi zagrożeń oraz profilaktyki chorób odkleszczowych.

 • 4 czerwca 2021 szkoła zamknięta

  Zgodnie z zaplanowaną organizacją roku szkolnego 2020/2021, piątek 4 czerwca jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

  Szkoła w tym dniu jest zamknięta.

 • W poniedziałki i środy sekretariat czynny do 16.00

   

  Od 24 maja do 21 czerwca 2021 roku sekretariat szkoły, w każdy poniedziałek i środę będzie czynny

  od 7.00 do 16.00, w pozostałe dni do 15.00.

  27 maja br. sekretariat będzie otwarty do godziny 18.00

 • Wykład klas patronackich o Emirze Kustorica

  Pobyt w naszym liceum to nie tylko nauka w szkolnej ławie i przygotowanie do matury. To także okazja do rozwijania swoich zainteresowań. 27 maja humaniści z klasy IA i IIA mieli okazję poznać bliżej kino "sztukmistrza z Sarajewa", czyli Emira Kusturicy. Było to możliwe dzięki współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM. Magister Magdalena Jankowska w niezwykle ciekawy sposób opowiedziała o młodości reżysera, debiucie, miłości do Sarajewa i jego żywiołowych filmach. Młodzież mogła poznać tematykę fimów "słowiańskiego Felliniego" oraz obejrzeć wybrane fragmenty jego dzieł.

 • Powrót na naukę do szkoły

  Zgodnie z rozporządzeniem MEN od 17 maja na dwa tygodnie wracanym na naukę hybrydową, od 31 maja już wszyscy będziemy realizować wariant stacjonarny kształcenia.
  Harmonogram nauczania w wariancie hybrydowym obowiązujący w naszej szkole:
  17.05.2021 - dzień dyrektorski, wolny od zajęć edukacyjnych ze względu na szczepienia nauczycieli i egzaminy maturalne( bez względu na rodzaj nauczania).
  18.05.2021 21.05.2021 r. - w trybie stacjonarnym uczęszczać będą: klasy 1a, 1b ,1c, 1d, 2a, 2b.
  W trybie zdalnym: klasy 2c, 2d, 2e, 2f, 2g, 2h.
   Od 24 maja do 28 maja 2021  roku odwrotnie.
  Wszystkie klasy obowiązuje plan lekcji.

  Wszystkich uczniów i pracowników obowiązuje Regulamin organizacji pracy Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej w reżimie epidemiologicznym - aktualizacja 14 maja 2021 roku. Zamieszczony jest na stronie internetowej szkoł,y w zakładce informator szkolny - dokumenty szkolne.

 • Wykład "Ikona. Kanon prawosławia"

  13 maja uczniowie klasy I i II o profilu humanistycznym uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez panią Annę Król, pracownika muzeum w Szamotułach. Wykład odbył się online, w ramach współpracy z Instytutem Filologii Słowiańskiej UAM. Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób doszło do powstania muzeum ikon, czym jest ikona, jakie są jej rodzaje. Dla większości słuchaczy zaskakujące było to, że ikony się pisze, a osoba zamierzająca napisać ikonę musi się do tej czynności długo przygotowywać. Prelekcja urozmaicona była fotografiami przedstawiającymi najpiękniejsze dzieła. Uczniowie wysłuchali, czym jest Theotokos, Oranta, krasny kąt, poznali symbolikę kolorów i zasady werniksowania ikon. Mogli obejrzeć ikonostas, ikony wielodzielne, świąteczne, drobnicę – czyli ikonki emaliowane. Muzeum w Szamotułach posiada w swoich zbiorach ok. 1200 ikon, jest to jedna z największych kolekcji w Polsce (inne znajdują się w Krakowie, Łańcucie, Sanoku). Z pewnością, gdy tylko będzie to możliwe odwiedzimy to ciekawe miejsce, by zobaczyć nie tylko ikony, ale także wieżę Halszki!

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • 61 285-24-34

Galeria zdjęć