28 września 2023 roku w uczniowie z klasy 3c wraz z nauczycielką matematyki – p. Beatą Senftleben uczestniczyli w wykładach prowadzonych w ramach Festiwalu Matematyki – wydarzeniu organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Podczas wykładu „Między matematyką szkolną a uniwersytecką” dr Paweł Mleczko opowiedział o matematyce uniwersyteckiej. Celem spotkania było wskazanie pomostu między matematyka szkolna, a ,,prawdziwą” (,,dorosłą”) matematyką.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali wykładu prof. UAM dr hab. Tomasz Górecki „Jak analiza danych wpływa na rozwój współczesnego świata”. Pan profesor omówił jak analiza danych wpływa na kształtowanie naszego świata i jakie to ma konsekwencje dla naszej przyszłości. Przedstawił jak analiza danych stała się nie tylko narzędziem w rękach naukowców i przedsiębiorców, ale także wpływa na nasze życie codzienne i decyzje podejmowane na skalę globalną.
Na koniec uczniowie uczestniczyli w wykładzie dr Bartosza Naskręckiego „Układanie kształtów w przestrzeni”.
Każdy potrafi ułożyć kwadratowe płytki na podłodze. Ale czy podobnie można ułożyć płytki sześciokątne. A co jeśli, próbujemy podobnej sztuki w trzech lub więcej wymiarach? Pan dr Bartosz Naskręcki opowiedział o tym jakie reguły (symetrie) rządzą tymi problemami w 2D i wyższych wymiarach. Przedstawił co jest podobne dla wszystkich wymiarów, a czym różnią się te problemy wraz ze wzrostem wymiaru. Rozróżnił układanie płytek w sposób regularny (periodyczny) od nieperiodycznego lub wręcz aperiodycznego. Przedstawił, że teoria układania kształtów w przestrzeni stała się ważnym działem nauki zwanym krystalografią, który ma zastosowania w chemii i fizyce.