• Pozdrowienia z wyprawy

  W dniach od 1 do 7 lutego 2018 roku przedstawiciele naszej szkoły reprezentują nas we Włoszech w Terni w projekcie MIGRATION AND REFUGEE  CRISIS FROM THE STUDENTS’. Projekt realizowany jest od września 2017 roku we współpracy z krajami: Słowacją, Słowenią, Włochami Rumunią i Hiszpanią. Polska będzie gospodarzem projektu na przełomie maja i czerwca 2018. Planowane zakończenie projektu sierpień 2019.

 • Kolejne spotkanie z sędzią

  W poniedziałek 29 stycznia uczniowie klasy II c spotkali się z sędzią Moniką Frąckowiak orzekającą na co dzień w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda. Lekcja, którą przeprowadziła pani sędzia, dotyczyła praw człowieka i ich ochrony. Zajęcia były częścią programu „Lex bez łez” prowadzonego przez prawników w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Ich zadaniem jest przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z prawem. Była to już szósta wizyta pani sędzi w średzkim liceum – co roku spotyka się ona z uczniami klasy II o profilu humanistyczno-europejskim, w której realizowane są zajęcia z przedmiotu uzupełniającego „elementy prawa”.

  Kolejne spotkanie z sędzią - Obrazek 1Kolejne spotkanie z sędzią - Obrazek 2

 • Życie codzienne na Bliskim Wschodzie

  26 stycznia w auli naszej szkoły mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Przemysława Osiewicza z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt „ Życie codzienne na Bliskim Wschodzie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas 1b, 2c i 3c. W trakcie jego trwania młodzież dowiedziała się nie tylko o dziejach politycznych i gospodarczych tego regionu ale tak jak temat wykładu głosił przede wszystkim o życiu codziennym mieszkańców tego regionu, np. ile kosztuje litr benzyny w Emiratach Arabskich ( 0,30 gr), o specjalnych obwodnicach wokół Mekki i Medyny (dla niewierzących w Allaha), czy o irańskiej metodzie życia na „kocią łapę” (małżeństwa czasowe). O tym jak ciekawie mówił pan profesor najlepiej świadczy fakt, iż wykład przewidywany pierwotnie na 45 minut skończył się po półtorej godziny. Panie Profesorze, dziękujemy i czekamy na następny.    

  Życie codzienne na Bliskim Wschodzie - Obrazek 1Życie codzienne na Bliskim Wschodzie - Obrazek 2

 • Gratulacje

  Ks. Marcin Nowak, Browar Gzub Rodziny Staszewskich, Andrzej Kobierski, dr Lucyna Iciek, Florian Karbowiak oraz Józef Odalanowski to laureaci tegorocznych medali "Środa Wielkopolska dziękuje i pamięta". Wyróżnienia zostały wręczone podczas Koncertu Noworocznego Burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego. Serdecznie gratulujemy szczególnie Naszemu ks. Marcinowi!

 • Klasa IIC w sądzie

  W środę 17 stycznia uczniowie klasy II c mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji. W ramach zajęć z przedmiotu uzupełniającego elementy prawa wzięli udział w rozprawie sądowej w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Środzie w charakterze publiczności. Dzięki temu, mieli możliwość przyjrzenia się z bliska specyfice pracy sędziego i adwokata. Po rozprawie klasa uczestniczyła w spotkaniu z sędzią Jackiem Kamińskim, który przewodniczył rozprawie. Sędzia przybliżył uczniom podstawowe pojęcia z zakresu prawa karnego oraz kwestię odpowiedzialności młodzieży za czyny karalne. Zajęcia w sądzie były jednym z elementów edukacji prawniczej prowadzonej przez średzkie liceum. Co roku uczniowie klasy II o profilu humanistyczno-europejskim biorą udział w zajęciach z przedmiotu uzupełniającego elementy prawa i spotykają się z prawnikami. W tym roku szkolnym liceum w ramach Tygodnia Konstytucyjnego odwiedziła już mecenas Magdalena Robaszyńska, a jeszcze w styczniu uczniowie spotkają się z sędzią Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda Moniką Frąckowiak, reprezentującą Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

 • Dzień na UEP

  Kolejny raz, 15.12.2017 roku odbyły się zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu dla naszych uczniów klasy drugiej. Po przypomnieniu pojęcia mola i masy molowej, rozwiazywali zadania rachunkowe. Poznali również technikę mierzenia gęstości cieczy oraz ciał stałych. Pierwszy sposób odbywał się za pomocą areometru, a drugi za pomocą piknometru. Sprawdzali właściwości kremów takie jak kleistość, tłustość, rozprowadzanie i „efekt poduszki”. Uczniowie klasy pierwszej obliczali zadania rachunkowe dotyczące stężeń procentowych, następnie w laboratorium badali i oznaczali substancje chemiczne, na podstawie ich reaktywności chemicznej. Mieli również mozliwość samodzielnego przygotowania toników bezalkoholowych, wybrać ich kolor i zapach, a następnie zabrać je do domu. Następnie młodzież udała się do galerii Pestka w Poznaniu na wystawę „Body Worlds“.

  Dzień na UEP - Obrazek 1Dzień na UEP - Obrazek 2

 • Olimpiada Historyczna

  13 stycznia 2018 w budynku Collegium Historicum Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu odbył się etap okręgowy Olimpiady Historycznej. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów: Anna Sibilska, Maciej Pluto 1a, Dominik Kaczkowski, Jakub Kubiak 1b, Zuzanna Stanicka 2c, Adam Łuczak 3c.  Uczestnicy pisali pracę pisemną na jeden z sześciu zaproponowanych przez organizatorów tematów. Wśród naszych uczniów największą popularnością cieszył się temat „Napoleońskie imperium i jego znaczenie dla politycznych  i społecznych przemian w Europie”, który wybrała piątka z nich, jedna osoba zdecydowała się zmierzyć z tematem „Polityczne, społeczne i gospodarcze skutki zmiany granic Polski po II wojnie światowej”. Trzymamy kciuki, wyniki wkrótce.

 • Dzień Patrona

  21 grudnia 2017 roku  w szkole obchodzona była 99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jak co roku w uroczystości wzięli udział znamienici goście, jak co roku uroczystość została rozpoczęta wykładem dr. Marka Rezlera, a następnie zobaczyliśmy część artystyczną przygotowana przez nauczycieli i uczniów liceum. Nie zabrakło w niej wspomnień o tych, którzy podjęli walkę z pruskim zaborcą, jak również odniesień do wspólczesności jako dziedzictwa tamtych wydarzeń. Uczczono pamięć uczestników powstania, ale pamiętano też o krzewicielach jego pamięci: mlodzieży, nauczycielach i przede wszystkim dyrektor Annie Podbielskiej, która otrzymała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Pana Tadeusza Musiała honorową odznakę "Wierni Tradycji".

   

   

   

  Dzień Patrona - Obrazek 1 Dzień Patrona - Obrazek 2 Dzień Patrona - Obrazek 3 Dzień Patrona - Obrazek 4

 • Stypendium Prezesa Rady Ministrów

  Dnia 30 listopada w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów uczniom szkół z województwa wielkopolskiego. Z naszej szkoły stypendium to zostało przyznane Dorocie Bączkiewicz z klasy 3d. Stypendia wręczała pani Elżbieta Leszczyńska - Wielkopolski Kurator Oświaty. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Stypendium przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.

 • Na Uniwersytecie Ekonomicznym

  Dnia 13 listopada uczniowie z klas 1a i 1b oraz 2a mieli okazję uczestniczyć w warsztatach na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Przyrodnicy z klas pierwszych obliczali zadania dotyczące stężenia procentowego oraz poznali nowy sposób obliczenia zawartości danej substancji przy użyciu analizy miareczkowej wykonując doświadczenia w laboratorium chemicznym. Uczniowie klasy drugiej obliczali zadania związane ze stężeniem molowym. Kolejnym zadaniem było przygotowanie maści cynkowo-salicylowej (pasta Lassara). Młodzi chemicy badali również wytrzymałość materiałów. Przyswojone informacje z pewnością pomogą im podczas lekcji chemii.

 • Zbiórka dla schroniska

  W dniach od 6 do 17 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej odbywała się zbiórka karmy oraz akcesoriów dla psów ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Środzie Wielkopolskiej. W dniu 20 listopada przedstawiciele naszej szkoły, P. Magdalena Maćkowiak i uczniowie klasy 2a medyczno-przyrodniczej, przekazali Schronisku: 73,21 kg mokrej karmy, 41,5 kg suchej karmy, 1 paczkę smakołyków dentastix, 5 misek, 33 koce, 1 poduszkę oraz 1 legowisko. Łacznie zebrano 65 puszek mokrej karmy. Dzięki naszej pomocy zwierzętom łatwiej będzie przetrwać zimę, a pracownikom Schroniska opiekować się nimi. Warto pomagać naszym czworonożnym przyjaciołom!

 • Spotkanie z fotografem

  7 listopada odbyło się spotkanie z panem Piotrem Oleszakiem z uczniami klasy 2c. Pan Piotr jest fotografem, który jeździ po całym świecie oraz absolwentem naszego liceum. Przedstawił nam swoją pracę od podszewki i pokazał kilka najsławniejszych zdjęć. Historię o swoim życiu przeplatał żartami, więc szybko zdobył nasze zainteresowanie. Chociaż spotkanie trwało zaledwie 45 minut, była to wspaniała przygoda, której długo nie zapomnimy

 • Wizyta w Średzkim Szpitalu Serca Jezusowego

  W dniu 8 listopada 2017 r. uczniowie z klasy 2a Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. wzięli udział w spotkaniu z pracownikami Szpitala Serca Jezusowego w Środzie Wlkp. Spotkaliśmy się z elektroradiologiem P. Tomaszem Wernerem. Pokazał i omówił on dla nas zasady funkcjonowania tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich, czyli jednych z podstawowych badań lekarskich. Tomografia komputerowa (TK) pozwala na uzyskanie przekroju badanego obiektu. Do utworzenia obrazów wykorzystuje ona projekcje obiektu wykonane z różnych kierunków. Badanie takie jest bezbolesne i nieinwazyjne, a pozwala na szybką i szczegółową ocenę np. obrażeń wewnętrznych badanej osoby.

  Zdjęcie rentgenowskie (RTG) to dwuwymiarowy obraz rejestrowany podczas prześwietlania wiązką promieniowania rentgenowskiego organów osoby poddanej badaniu. Powstające w ten sposób zdjęcie jest negatywem - przejaśnienia pojawiają się w miejscu, gdzie tkanka absorbuje promieniowanie. Niestety, badania RTG są szkodliwe dla pacjentów, ponieważ ich organizmy absorbują 99% promieniowania użytego do badania.

  Drugą częścią spotkania w średzkim szpitalu było spotkanie z ordynatorem ginekologii w tymże szpitalu - P. Mariuszem Działakiem. Omówił on badania, którym poddaje się pacjentki. Opowiedział również o podstawowych problemach, którymi zajmuje się ginekologia oraz o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową.

 • Wielkopolski Turniej Debat Oksfordzkich

  W dniu 12 listopada uczniowie naszej szkoły brali udział w Wielkopolskim Turnieju Debat Oksfordzkich zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną G5 i Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Szkołę reprezentowali: Maria Torzyńska 3d, Natalia Sot 2a, Jedrzej Tatarek 2a, Zofia Jańczak 1c, Farid Chergui 1c. Naszej drużynie przyszło się zmierzyć w trudnej sztuce debatowania z drużynami z całej Wielkopolski. Debatowaliśmy na tematy następujących tez: „Wydatki na kulturę i naukę w Polsce powinny zostać ustalone na poziomie 2% PKB.”, „Stany Zjednoczone Ameryki powinny podjąć stanowcze działania w celu zjednoczenia Korei.” oraz „Turcja powinna zostać usunięta ze struktur NATO.”

 • Piłkarze ręczni wicemistrzami powiatu

  9 listopada   w sali sportowej liceum odbył się finałowy mecz o mistrzostwo  powiatu w piłce ręcznej chłopców, w którym  spotkały się drużyny liceum i CKZiU. Niesopdzianki nie było. Drużyna gości miała więcej atutów, które zdecydowały o końcowym sukcesie. Pomimo bardzo ambitnej gry i świetnie dysponowanego w dzisiejszym meczu Marcina Kozłowskiego, licealiści przegrali 17:27 (7:9). Zespół "Hipolita" będzie reprezentował powiat w finale rejonu.

  Zespół liceum grał w składzie: Mikołaj Solarski, Maciej Nowicki, Kamil Wojciechowski, Krzysztof Kaźmierczak, Marcin Kozłowski, Kajetan Pietrzyński, Adam Łuczak, Szymon Szkudlarek, Maks Dominas, Wiktor Nowak, Stanisław Kiel, Krzysztof Kubiak, Jan Kaczmarek.                                  

 • Ponad 400 nowości w bibliotece

  Pod koniec minionego roku szkolnego nasze liceum pozyskało 11 520 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po zebraniu – od uczniów, rodziców i nauczycieli -  propozycji tytułów, które mogłyby się znaleźć na półkach naszej biblioteki, dokonano już zakupu ponad 400 nowości. Ogromna większość to pozycje wydane w 2017 lub 2016 roku. Są wśród nich powieści, zbiory opowiadań, biografie, wywiady, książki popularnonaukowe. Każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie, zapraszamy więc do skorzystania z zasobów i umilenia sobie długich jesiennych wieczorów przyjemną lekturą.

 • W Instytucie Filologii Słowiańskiej

  6 listopada grupa uczniów z klas 3c, 1b i 1a w ramach współpracy z Uniwersytetem im. A. Mickiewicza w Poznaniu wzięła udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników Instytutu Filologii Słowiańskiej. Najpierw  młodzież wysłuchała wykładu na temat relacji polsko-tureckich. Następnie dr Wojciech Jóźwiak przybliżył uczniom historię kina bułgarskiego i pokazał rekonstrukcję bułgarskiej komedii pt. "Bułgar jest dżentelmenem". Później przyszła kolej na czarny kryminał "Zift" ("Śmieć"). Po projekcji filmu humaniści wysłuchali wykładu o polsko-czeskich stereotypach. Było i wesoło i ciekawie. Licealiści dowiedzieli się, jakich słów nie używać będąc za południową granicą, by się nie ośmieszyć lub uniknąć niezręcznych sytuacji. Poznali także  popularne wśród rodaków Szwejka dowcipy  i opinie na temat Polaków.

 • Piłkarze liceum mistrzami powiatu!

  W środę 8 listopada w sali sportowej LO odbył się turniej w halowej piłce nożnej o mistrzostwo powiatu. Znakomicie spisała się reprezentacja gospodarzy, która obroniła tytuł sprzed roku zajmując pierwsze miejsce w zawodach. Drużyna liceum lepszą różnicą bramek przy tej samej liczbie zdobytych punktów wyprzedziła reprezentację "Hipolita". Tym samym licealiści reprezentować będą powiat średzki w finale rejonu, który 20 listopada odbędzie się w Jarocinie.

  Zespół liceum grał w składzie: Krzysztof Kaźmierczak, Szymon Puzicki, Wojciech Leporowski, Stanisław Kiel, Mateusz Janczar, Sebastian Lorek, Wojciech Łuczak, Jakub Maliński, Krzysztof Kubiak, Bartosz Widera.

 • Maturzyści w Warszawie

  W dniach 19-20 października klasy 3a i 3d z opiekunami: panią K. Światowy, panią M. Kaczmarek  i panią E. Sadyś, miały okazję zwiedzić stolicę. Po przyjeździe uczniowie zwiedzili m. in. Starówkę, Zamek Królewski oraz Łazienki. Zobaczyli też zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zwieńczenie dnia pełnego wrażeń stanowiła wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Nazajutrz odwiedzili Powązki i Muzeum Historii Żydów Polskich - Polin, a przed wyjazdem wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pracowników Giełdy Papierów Wartościowych. Grupa wróciła zmęczona, ale zadowolona i bogatsza w wiedzę.

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich
  ul. Ks. Kegla 1a
  63-000 Środa Wlkp.
 • (061) 285-24-34

Galeria zdjęć