Aktualności
Inauguracja Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania UEP
Uczniowie klasy 3b wraz z panią Marzeną Wisińską-Zadrużyńską i panią Katarzyną Światowy wzięli udział w Inauguracji Klas Akademickich 2018/19 na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wszystkich zebranych powitał Prodziekan dr hab. Piotr Bartkowiak, prof. nadzw. UEP. Wykład inauguracyjny wygłosił Pan dr Dawid Garstecki. Temat wykładu szczególnie zainteresował meską część słuchaczy "Europejski rynek piłki nożnej oczami ekonomisty". Uczyć się terminów ekonomicznych takich jak pasywa, aktywa, wartości niematerialne, bilans zysków i strat na podstawie działalności kubów piłkarski wzbudził ciekawość nie tylko fanów piłki nożnej. Każdy przecież zna Real Madryt czy Cristiano Ronaldo. Podsumowaniem wykładu była odpowiedź na pytanie:
Tenis stołowy
W środę 24 października w sali sportowej Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców. Podobnie jak przed rokiem bardzo dobrze spisała się reprezentacja naszych dziewcząt, która zajęła pierwsze miejsce. W pierwszym meczu wygrała 3:0 z CKZiU i mimo porażki 1:3 z ZSR nasze zawodniczki dzięki lepszemu bilansowi „małych punktów” zdobyły tytuł mistrzyń powiatu. Reprezentacja chłopców po dwóch porażkach ( 2:3 z CKZiU oraz 0:3 z ZSR) zajęła trzecie miejsce w zawodach. Dziewczęta „Ogólniaka” awansowały do finału rejonu, który w listopadzie odbędzie się w Jarocinie. Gratulujemy!!!
Turniej Debat Oxfordzkich
W dniach 18 i 26 października uczniowie naszego Liceum brali udział w warsztatach oraz turnieju debat oksfordzkich w ramach Wielkopolskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. W tym roku warsztaty i turniej rozgrywane były w Kościanie. W ramach szkolenia uczniowie poznawali sztukę umiejętności budowania argumentów, zasady wystąpień publicznych oraz podstawowe elementy erystyki i retoryki. Ponieważ wśród naszych uczniów zdecydowanie przeważali debiutanci takie szkolenie było ze wszech miar przydatne. Do praktycznego zastosowania nabytych umiejętności mieli okazję już w miniony piątek 26.10 odbył się turniej w Kościanie. Szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Weronika Nowak 1b, Olga Ślebioda 1a, Daniela Bukowska 2b, Jakub Pruchniewicz 1a. Po pokonaniu drużyny z Leszna, nasza drużyna dwukrotnie przegrała z drużyną z Kościana i odpadła z dalszej rywalizacji.
Uczestnikom gratulujemy odwagi (deba
Turniej o puchar prezesa PCK w Środzie Wlkp.
20 października w sali sportowej liceum odbył się VI turniej halowej piłki nożnej o puchar prezesa PCK, w którym jak co roku startowała drużyna licealistów. Oprócz gospodarzy wystąpiły zespoły z CKZiU, ZSR, Szlachetnej Paczki, Firma Knott oraz Krwiodawcy Miejsko-Gminni. Podczas turnieju odbywała się zbiórka na rehabilitację chorego Piotrusia. W zbiórce bardzo aktywnie wzięła udział młodzież z „Ogólniaka”. Kwestowało aż 20 naszych uczniów. Tradycyjnie podczas turnieju obecne były również panie z fundacji DKMS, u których można było zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Rocznica 20 października
20 października 2018 roku minęło 79 lat od dnia gdy Niemcy rozstrzelali na Starym Rynku mieszkańców ziemi średzkiej. Uroczystości upamiętniające to zdarzenie odbyły się na Starym Rynku. Poprzedziła je msza święta w Kolegiacie. Pani Bożenna Urbańska Prezes Średzkiego Towarzystwa Kulturalnego przypomniała te wydarzenia. Odbył się również apel zamordowanych Średzian. Delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę jako dowód pamięci.
Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Mistrzostwa Powiatu w piłce ręcznej.
Licealiści pomogli w pobiciu rekordu w RKO
PCK Oddział Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej
16 października – w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca - OR PCK i Szkoła Podstawowa nr 3 byli organizatorami średzkiego bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób.
Inicjatywa ta – koordynowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy – miała zasięg ogólnopolski.
W Środzie rok temu w przedsięwzięciu tym uczestniczyło 108 osób, w tym roku było ich aż 306.
Zgodnie z hasłem towarzyszącym temu dniu: "Każdy z nas - i duży, i mały zna pierwszej pomocy zasady", RKO wykonywali zarówno seniorzy – przedstawiciele Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Środzie Wielkopolskiej, jak i najmłodsi – przedszkolaki z przedszkola „Kasztanowy ogród”. Byli również uczniowie średzkich szkół: Liceum Ogólnokształcącego (klasa I A z nauczycielem EDB panem
Liga lekkoatletyczna
10 października br nasza drużyna dziewcząt w I rzucie ligi lekkoatletycznej w Poznaniu spisała się znakomicie. W punktacji drużynowej, po podliczeniu punktów za wyniki indywidualne, zajęliśmy I miejsce na 61 szkół startujących.
Wyniki Ligi LA z naszego województwa zostaną uwzględnione w klasyfikacji ogólnopolskiej, która kwalifikuje 12 najlepszych w skali
kraju zespołów dziewcząt i chłopców do finału ogólnopolskiego.
Czego z całego serca życzymy.
Grając w mieście powstańców
Setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego jest coraz bliżej. Coraz częściej przypominają nam o tym różne wydarzenia, trównież na terenie Środy. W piątek, 5 października br., uczennice naszego liceum wzięły udzial w grze miejskiej zorganizowanej przez średzkie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
„Wielkopolanie walczą. Bobrujsk 1919” – licealiści w Gieczu.
15 września 2018 roku w Gieczu odbyły się obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Hasło inscenizacji brzmiało „Wielkopolanie walczą. Bobrujsk 1919.” Do niewielkiej wioski, w powiecie średzkim, przyjechała Grupa Miłośników Historii HUZAR, aby wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Gieczu, oraz jej absolwentami, obecnymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wielkopolskiej, przedstawić lokalnym miłośnikom historii rekonstrukcje Bitwy pod Bobrujskiem, w której brali udział mieszkańcy m.in. Gminy Dominowo, pod wodzą Józefa Dowbora- Muśnickiego. Rzeczywista bitwa miała miejsce w mieście środkowej Białorusi i dotyczyła walk Wielkopolan przeciwko Rosjanom o twierdzę w Bobrujsku. Całość, oprócz wolontariuszy z SP i LO, uświetniła obecność prawdziwego czołgu Renault FT17, który został wykorzystany w filmie „1920 Bitwa warszawska” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz udzia
Arduino i pierwsze własne programy.
W czwartek 13 września grupa licealistów zainteresowana programowaniem własnych robotów spotkała się z absolwentami klasy matematyczno – fizycznej Wojciechem Mańczakiem i Maciejem Nowickim – fascynatami Arduino. Wojtek przekonywał młodszych kolegów, że jeśli chcą rozpocząć przygodę z programowaniem własnych układów to idealnym rozwiązaniem jest Arduino. Wystarczy kupić zestaw startowy (moduły z mikrokontrolerami), który w bardzo łatwy sposób można programować z wykorzystaniem ogólnodostępnych bibliotek w języku zbliżonym do C/C++. Wojtek zaprezentował też swoje pierwsze prace: sterowanie diodami, jeżdżący robot z czujnikiem odległości. Maciej natomiast zaprezentował filmy, w których pokazał jakie możliwości daje praca z Arduino. Absolwenci stwierdzili, że przy odrobinie samozaparcia i chęci każdy może dosłownie w kilka minut zrobić sobie automatyczny sterownik rolet w oknach lub sterowni
Erasmus+ MIGRATION AND REFUGEE CRISIS FROM THE STUDENTS’
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Erasmus+ MIGRATION AND REFUGEE CRISIS FROM THE STUDENTS’.