Aktualności
Młodzież debatuje
W środę, 7 lutego drużyna reprezentująca nasze liceum brała udział w Turnieju Debat Oksfordzkich „Młodzież Debatuje” organizowanym przez: Instytut Pamięci Narodowej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM oraz Fundację Edukacyjną G5. Szkołę reprezentowali: Kamila Przybył 3b, Natalia Sot 2a, Jędrzej Tatarek 2a, Daniela Bukowska 1b , Balbina Pankowska 2a. Tegoroczny turniej skoncentrowany był na kwestiach związanych z funkcjonowaniem II Rzeczypospolitej. Uczniowie musieli rozważyć plusy i minusy autonomii Górnego Śląska, ocenić która z idei inkorporacyjna czy federacyjna była lepsza dla ówczesnej Polski czy też ukazać trudności w odbudowie suwerennego państwa polskiego po 1918 roku.
Nowy Poczet Władców
W dniach od 31 stycznia do 7 lutego uczniowie naszej szkoły w ramach lekcji: wiedzy o kulturze, historii i społeczeństwa oraz lekcji wychowawczych brali udział w wystawie prac Waldemara Swierzego pt „Nowy poczet władców Polski” zorganizowanej w Średzkim Ośrodku Kultury. Lekcje te były doskonałą okazją do zapoznania się z twórczością Pana profesora, porównaniu jej z najsłynniejszym pocztem władców Polski czyli pracami Jana Matejki. Prace zaopatrzone były w krótkie notki biograficzne, które koncentrowały się nie tylko na wydarzeniach historycznych ale próbowały ukazać postacie takimi jakie były w życiu codziennym. Dzięki temu można było dowidzieć się np. dlaczego Władysław Laskonogi zakończył życie z nożem w brzuchu, jakie postanowienie podjęła św. Kinga czy jakiego wzrostu była Jadwiga.
Konkurs na znaczek
Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich, Stowarzyszenie Rodzin Powstańców Wielkopolskich oraz Gazeta Średzka rozstrzygnęły konkurs na projekt znaczka z okazji 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego. Znaczek znajdzie się w obiegu oficjalnych pism Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w 2018 roku. Prezentujemy zwycięski znaczek Moniki Kędziory - GRATULUJEMY!!! oraz kolejne miejsca: Miejsce II - Marzanna Rzepka, Miejsca III - Oliwia Michalczak, Marcin Pinczak i Wiktoria Karaś. Również GRATULACJE!!!
Studniówka 2018 - zdjęcia udostępnione przez Jarosława Krzeminskiego
Nowe zdjęcia zostały dodane do Galerii Studniówka 2018 Zdjęcia udostępnione przez Jarosława Krzeminskiego Radaktora Gazety Średzkiej, Naszego Absolwenta Rocznik 1991.
Kolejne spotkanie z sędzią
W poniedziałek 29 stycznia uczniowie klasy II c spotkali się z sędzią Moniką Frąckowiak orzekającą na co dzień w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda. Lekcja, którą przeprowadziła pani sędzia, dotyczyła praw człowieka i ich ochrony. Zajęcia były częścią programu „Lex bez łez” prowadzonego przez prawników w szkołach ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych. Ich zadaniem jest przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z prawem. Była to już szósta wizyta pani sędzi w średzkim liceum – co roku spotyka się ona z uczniami klasy II o profilu humanistyczno-europejskim, w której realizowane są zajęcia z przedmiotu uzupełniającego „elementy prawa”.
Życie codzienne na Bliskim Wschodzie
26 stycznia w auli naszej szkoły mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładu prof. dr. hab. Przemysława Osiewicza z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pt „ Życie codzienne na Bliskim Wschodzie”. W wykładzie uczestniczyli uczniowie klas 1b, 2c i 3c. W trakcie jego trwania młodzież dowiedziała się nie tylko o dziejach politycznych i gospodarczych tego regionu ale tak jak temat wykładu głosił przede wszystkim o życiu codziennym mieszkańców tego regionu, np. ile kosztuje litr benzyny w Emiratach Arabskich ( 0,30 gr), o specjalnych obwodnicach wokół Mekki i Medyny (dla niewierzących w Allaha), czy o irańskiej metodzie życia na „kocią łapę” (małżeństwa czasowe). O tym jak ciekawie mówił pan profesor najlepiej świadczy fakt, iż wykład przewidywany pierwotnie na 45 minut skończył się po półtorej godziny. Panie Profesorze, dziękujemy i czekamy na
Klasa IIC w sądzie
W środę 17 stycznia uczniowie klasy II c mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji. W ramach zajęć z przedmiotu uzupełniającego elementy prawa wzięli udział w rozprawie sądowej w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Środzie w charakterze publiczności. Dzięki temu, mieli możliwość przyjrzenia się z bliska specyfice pracy sędziego i adwokata. Po rozprawie klasa uczestniczyła w spotkaniu z sędzią Jackiem Kamińskim, który przewodniczył rozprawie. Sędzia przybliżył uczniom podstawowe pojęcia z zakresu prawa karnego oraz kwestię odpowiedzialności młodzieży za czyny karalne. Zajęcia w sądzie były jednym z elementów edukacji prawniczej prowadzonej przez średzkie liceum. Co roku uczniowie klasy II o profilu humanistyczno-europejskim biorą udział w zajęciach z przedmiotu uzupełniającego elementy prawa i spotykają się z prawnikami. W tym roku szkolnym liceum w ramach Tygodnia Konstytucyjnego od
Dzień na UEP
Kolejny raz, 15.12.2017 roku odbyły się zajęcia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu dla naszych uczniów klasy drugiej. Po przypomnieniu pojęcia mola i masy molowej, rozwiazywali zadania rachunkowe. Poznali również technikę mierzenia gęstości cieczy oraz ciał stałych. Pierwszy sposób odbywał się za pomocą areometru, a drugi za pomocą piknometru. Sprawdzali właściwości kremów takie jak kleistość, tłustość, rozprowadzanie i „efekt poduszki”. Uczniowie klasy pierwszej obliczali zadania rachunkowe dotyczące stężeń procentowych, następnie w laboratorium badali i oznaczali substancje chemiczne, na podstawie ich reaktywności chemicznej. Mieli również mozliwość samodzielnego przygotowania toników bezalkoholowych, wybrać ich kolor i zapach, a następnie zabrać je do domu. Następnie młodzież udała się do galerii Pestka w Poznaniu na wystawę „Body Worlds“.
Piotr Oleszak absolwent rocznik 2003
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Piotr Oleszak absolwent rocznik 2003.
Dzień Patrona
21 grudnia 2017 roku w szkole obchodzona była 99. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. Jak co roku w uroczystości wzięli udział znamienici goście, jak co roku uroczystość została rozpoczęta wykładem dr. Marka Rezlera, a następnie zobaczyliśmy część artystyczną przygotowana przez nauczycieli i uczniów liceum. Nie zabrakło w niej wspomnień o tych, którzy podjęli walkę z pruskim zaborcą, jak również odniesień do wspólczesności jako dziedzictwa tamtych wydarzeń. Uczczono pamięć uczestników powstania, ale pamiętano też o krzewicielach jego pamięci: mlodzieży, nauczycielach i przede wszystkim dyrektor Annie Podbielskiej, która otrzymała z rąk Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Pana Tadeusza Musiała honorową odznakę "Wierni Tradycji".