Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Erasmus+ MIGRATION AND REFUGEE CRISIS FROM THE STUDENTS’.
Erasmus+ MIGRATION AND REFUGEE CRISIS FROM THE STUDENTS’
Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2018-2019
3 września rozpoczeliśmy Nowy Rok Szkolny 2018-2019. Powitano nowych uczniów klas pierwszych i wszystkich ucznów kontynuujących naukę oraz gości: Sekretarza Powiatu Średzkiego - Pana Bartosza Wielińskiego, Kierownika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego- Panią Joannę Grzelkę, Państwa Monikę i Wojciecha Boćkowskich. Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie nagrody dla absolwenta, który osiągnął najwyższe wyniki na egzaminie maturalnym. Fundatorem nagrody jest Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku otrzymała ją Patrycja Boćkowska. Patrycja była uczennicą klasy biznesowej. Przez cały okres nauki dała się poznać jako niezwykle ambitna, dążąca do postawionych sobie celów. Klasę trzecią ukończyła ze średnią 5,63. Świadectwo maturalne to piękne ukoronowanie jej rzetelności i pracowitości. Patrycja przystąpiła do 7 egzaminów maturalnych uzyskując średnią 95,14%. Gratulacje! Nagrodę wręczyła pani Emilia Ostrowska - Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Liceum Ogólnokształcącego. Na uroczystości wręczono również nagrodę fundowaną przez Firmę Dekora. Nagrodę otrzymali Karolina Berdyszak i Filip Frąckowiak z klasy 3b. Byli oni odpowiedzialni za funkcjonowanie szkolnego sklepiku. Dzięki swojemu zaangażowaniu i kreatywności szkolny sklepik cieszył się dużą popularnością, wykazywali się dużą wiedzą z zakresu ekonomii. Życzymy wszystkim uczniom podobnych sukcesów.
Uwaga Maturzyści!
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy o RODO wprowadzona została zmiana dotycząca udostępniania zdającym wyników egzaminów. Sprawdzenie własnych wyników przez zdającego możliwe będzie po zalogowaniu w serwisie dla uczniów i absolwentów: uczniowie.oke.poznan.pl za pomocą loginu i hasła.
Indywidualny login i hasło można odebrać osobiście w sekretariacie szkoły
w godz. 8.00 – 14.00.
Jednocześnie przypominamy, że świadectwa maturalne będzie można odebrać osobiście we wtorek 3 lipca 2018 roku od godz. 11.00 w szkole.UPOWAŻNIENIE DO ODBIORU ŚWIADECTWA MATURALNEGO
13 czerwca 2018 - Inscenizacja rozprawy sądowej
W środę 13 czerwca w auli średzkiego liceum odbyła się inscenizacja rozprawy sądowej, która dotyczyła spowodowania wypadku drogowego i nieudzielenia pierwszej pomocy. W role uczestników procesu wcielili się uczniowie klasy IIc, którzy w kończącym się roku szkolnym w ramach przedmiotu uzupełniającego uczyli się elementów prawa. Dzięki udziałowi w inscenizacji mogli oni poczuć się jak prawdziwi prawnicy, co niewątpliwie przybliżyło im specyfikę pracy sędziego, adwokata czy prokuratora. Publicznością byli ich koledzy z innych klas. Była to już czwarta inscenizacja rozprawy sądowej w średzkim LO, a dodatkowo kolejny element edukacji prawniczej, w ramach której w liceum goszczą prawnicy, prowadząc zajęcia dla młodzieży, a licealiści uczestniczą w charakterze publiczności w rozprawach sądowych w średzkim sądzie rejonowym.
11 czerwca 2018 - Zajęcia w ramach Tygodnia Konstytucyjnego
W poniedziałek 11 czerwca w średzkim liceum gościł adwokat Piotr Ruszkiewicz. Przeprowadził on zajęcia w klasie IIc o profilu humanistyczno-europejskim, które dotyczyły Konstytucji RP. W trakcie zajęć omówione zostały najważniejsze kwestie związane z materią regulowaną przepisami ustawy zasadniczej, przeanalizowana została preambuła naszego najważniejszego aktu prawnego, a na przykładzie hipotetycznych wyborów do samorządu szkolnego - przedstawione zostały skutki łamania zasad zawartych w konstytucji. Zajęcia odbyły się w ramach Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.
4. miejsce w Warszawie - GRATULUEMY!!!
W dniach 8 i 9 czerwca uczniowie naszej szkoły: Daniela Bukowska 1b, Wiktoria Pachura 1b, Natalia Sot 2a, Jakub Felman 1c byli w Warszawie. Głównym celem pobytu był udział w „Turnieju Debat Oksfordzkich o tematyce społeczno – prawnej” który odbył się w gmachu Naczelnego Sądu Administracyjnego. Organizatorami turnieju byli: Funfacja Court Watch oraz Fundacja Edukacyjna G5. Jak sama nazwa turnieju świadczy tezy nad jakimi debatowali nasi uczniowie dotyczyły głównie zagadnień prawnych takich choćby jak; „Wyjaśnianie przez sąd procedur stronie, która nie ma profesjonalnej pomocy prawnej, narusza zasadę równości stron”, „Tylko więzienie jest karą, która skutecznie odstrasza większość ludzi od popełnienia przestępstwa” czy „Wszystkie jawne rozprawy powinny być transmitowane na żywo w Internecie”.
Tego typu tezy wymagały od naszych uczniów nie tylko sprawności erystycznej i retorycznej ale również dużej wiedzy z dziedziny, która nie jest przecież na co dzień przez nich studiowana czyli prawa. Pomimo tego drużynie naszej udało się awansować do półfinału w którym po zaciętym boju dwoma punktami przegrała z Liceum ze Szczecina. Zakończeniem udziału w turnieju była debata o 3 miejsce, która odbyła się w głównej Sali rozpraw Naczelnego Sądu Administracyjnego w obecności 5 jurorów wśród, których znaleźli się prezesi Fundacji Court Watch i Fundacji Edukacyjnej G5 oraz m.in. sędzia Anna Maria Wesołowska. Niestety naszej drużynie nie udało się przekonać jury do tego aby „Udział publiczności w wieku 15-18 lat w rozprawach sądowych nie powinien być dozwolony nawet za zgodą sądu” i zakończyła zawody na 4 miejscu co i tak jest dużym sukcesem naszej drużyny. Korzystając z pobytu w Warszawie uczniowie zwiedzili „Muzeum Powstania Warszawskiego” oraz warszawską starówkę.
Siatkarki liceum mistrzyniami rejonu!
W środę 30 maja 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jarocinie odbyły się Mistrzostwa Rejonu Poznań Teren Wschód w Piłce Plażowej. Dziewczęta z naszego liceum rywalizowały z zawodniczkami najlepszych szkół z powiatu gnieźnieńskiego, jarocińskiego, wrzesińskiego i śremskiego. Trzy najlepsze drużyny zdobywały awans do Finału Mistrzostw Wielkopolski. Dzięki wygranej w turnieju nasz licealistki zakwalifikowały się z I miejsca do Mistrzostw Wielkopolski, które odbędą się 12 maja 2018 roku we Wrześni. Pierwsze miejsce w Piłce Plażowej w Mistrzostwach Rejonu Poznań Teren Wschód daje dziewczynom szanse na zdobycie medalu Mistrzostw Wielkopolski, dlatego też trzymamy kciuki za występ we Wrześni. Naszą szkołę reprezentowały: Klaudia Prządka, Agnieszka Lipiecka
Spotkanie projektowe „Erasmus+” w Liceum - Migration and refugee crisis from the students´ point of view
Od poniedziałku 28 maja do niedzieli 3 czerwca w średzkim liceum odbywało się międzynarodowe spotkanie. Było ono częścią projektu „Migration and refugee crisis from the students’ point of view” realizowanego przez średzki „ogólniak” w ramach programu unijnego „Erasmus+”. Szkołę odwiedziło 22 gości [czternaścioro uczniów i ośmioro nauczycieli] z pięciu europejskich państw – Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Słowacji i Rumunii. Goście, wraz z polskimi gospodarzami, uczestniczyli w pracy projektowej dotyczącej problemu migracji i uchodźców w Europie. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje szkoły i przedstawić wcześniej opracowane historie imigrantów. Uczniowie średzkiego LO przygotowali film dotyczący Nikity Yarushinskiy’ego pochodzącego z Kazachstanu oraz prezentację dotyczącą mieszkającego obecnie w Polsce, a pochodzącego z Księstwa Liechtensteinu – Johanna Waltera Schäedlera. Goście spotkali się również z mieszkającym niedaleko Środy, a pochodzącym z Kalifornii w USA Codim Daytonem, który chętnie odpowiadał na pytania dotyczące jego migracji. Z uczestnikami spotkał się także pan Marcin Nowak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich w Urzędzie Miejskim w Środzie, aby przybliżyć problem migracji na teren gminy Środa, głównie obywateli Ukrainy oraz repatriacji osób o polskich korzeniach, urodzonych w postsowieckich republikach azjatyckich. Uczestnicy wysłuchali również wykładu przegotowanego przez ucznia klasy II średzkiego LO – Jędrzeja Tatarka, który przedstawił społeczne, gospodarcze i psychologiczne konsekwencje migracji. W ramach spotkania odbyły się również warsztaty pantomimy, podczas których międzynarodowe grupy przedstawiły problem integracji migrantów i tolerancji. Wszyscy uczestnicy zwiedzili również poznańskie interaktywne muzeum ICHOT Brama Poznania, Rogalowe Muzeum oraz poznańską starówkę. Był również czas na zajęcia sportowe, a nauczyciele dodatkowo udali się zabytkową Średzką Koleją Powiatową do Zaniemyśla na Wyspę Edwarda. Dla wszystkich był to tydzień pełen atrakcji. Był on nie tylko wypełniony pracą projektową, ale stał się również okazją do ćwiczenia umiejętności komunikacji w języku angielskim oraz nawiązania nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Było to czwarte spotkanie w ramach tego projektu, a kolejne zaplanowane są na następny rok szkolny.
Natalia Sot z dyplomem uznania
W tym roku w Szkole Podstawowej nr 66 im. Zbigniewa Herberta we Wrocławiu zorganizowano VIII Ogólnopolski Konkurs Literacki "Płynąć pod prąd'. Celem tego przedsięwzięcia było przybliżenie sylewetek osób nieznanych, może zapomnianych, osadzonych w rzeczywistości historycznej, społecznej i rodzinnej, kierujących się w życiu wartościami nadrzędnymi, ludziom, którzy - jak Zbigniew Herbert - wierni byli takim ideom jak: Bóg, Honor, Ojczyzna, Prawda - nawet za cenę życia. W konkursie udział wzięła także Natalia Sot z klasy 2a. Jej praca nosi tytuł "Rycerze przestworzy" i poświęcona jest pilotowi Ludwigowi Franzowi Stiglerowi . Tekst został doceniony - jego autorkę wyróżniono dyplomem uznania. Warto podkreślić, że w konkursie wzięło udział 152 uczestników z 82 szkół! Gratulujemy Natalii!
Postaw na Słońce SŁONECZNE SŁONECZNIKI
Zakończenie szkoły uczniów klas III - 27 kwietnia 2018
Tym razem przez pryzmat matematyki podsumujemy osiągnięcia uczniów klas III:
27 kwietnia 2018 roku szkołę skończyło 128 uczniów;
- osiągnęli imponujące średnie: klasa IIIB - 4.54, klasa IIID - 4.35, klasy IIIA i C - 4.11, 4,12
- 28 uczniów skończyło szkołę osiągając średnią powyżej 4.75:
w klasie IIIB - 10, w klasie IIID - 7, w klasie IIIC - 6, w klasie IIIA - 5
- do prestiżowej nagrody jubileuszowej nominowanych zostało 19 uczniów.
- 13 uczennic uzyskały średnie na świadectwie ukończenia szkoły 5 lub powyżej 5:Patrycja Boćkowska – 5.63
Dorota Bączkiewicz – 5.56
Aleksandra Gembicka – 5.26
Magdalena Litka – 5.21
Kamila Malicka – 5.17
Hanna Kotecka – 5.16
Weronika Nieborak – 5.16
Agnieszka Gołębiak – 5.14
Paulina Dolniak – 5.00
Maria Król – 5.00
Maria Torzyńska – 5.00
Marta Sadyś – 5.00
Dominika Wojtkowiak – 5.00
Nagrody otrzymali:
- Humanisty – Patrycja Boćkowska klasa IIIB – prof. Bolesław Andrzejewski absolwent rocznika 1964
- Historyka – Aleksandra Marut klasa IIIC – prof. Tadeusz Panecki absolwent rocznika 1969
- Eskulapa – Kamila Malicka klasa IIIA – lek.med. Piotr Jankiewicz absolwent rocznika 1972
- Lingwisty – Marta Sadyś, Jona Schädler klasa IIIB – Rada Rodziców
- Matematyka – Dorota Bączkiwicz klasa IIID – Włodzimierz Wilkanowicz
- Europejczyk – Hanna Kotecka klasa IIIB – Rada Pedagogiczna
- Sportowiec – Aleksandra Zgórecka klasa IIIA – Rada Pedagogiczna
- Tytan Pracy – Anna Kaczmarek klasa IIIA – Paweł Wullert absolwent rocznika 2007
- Społecznik – Barbara Leporowska, Aleksandra Trzmiel klasa IIIC – Piotr Mieloch
- Wolontariusz – Kamila Przybył klasa IIIB – Adam Wysocki absolwent rocznika 2007
- Nagroda Rady Powiatu – zespól Eksperymentu Łańcuchowego – Dorota Bączkiewicz, Wiktor Nowak, Wiktor Majchrzycki – klasa IIID
- Nagroda Phytopharm Klęka – Weronika Jopek – klasa IIIA
- Nagroda Decora S.A. – Patrycja Boćkowska, Adam Gącik – klasa IIID
- Nagroda dla humanisty Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM – Paulina Dolniak klasa IIICNasi Uczniowie są gotowi, aby rozpocząć kolejny etap. Gratulujemy!! Szukajcie wyzwań i spełniajcie marzenia. Dziękujemy Wam za Waszą pracę. Dziękujemy Rodzicom za wsparcie, wyrozumiałość i współpracę. Dziękujemy Nauczycielom za ich pracę i zaangażowanie. To jedyny moment aby podziękować wszystkim pracownikom szkoły - DZIĘKUJEMY
Patronat uczelni wyższych 2018
26 kwietnia 2018 roku po raz piąty w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wlkp. odbyło się spotkanie przedstawicieli uczeni wyższych z uczniami klas trzecich pod hasłem „Patronat uczelni wyższych szansą na lepszy start młodzieży”. Uczelnie publiczne z Poznania jak co roku reprezentowane były rektorów, prorektorów, dziekanów i pracowników naukowych. O godzi 10.00 w auli liceum wykład wygłosiła Prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska i dotyczył on studiów na UAM oraz zwyczajów obowiązujących na uczelniach wyższych. Następnie pan Sławomir Brambor – prowadzący spotkanie, zaprosił wszystkich do obejrzenia prezentacji uczniów na temat 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz filmu przygotowanego również przez uczniów na konkurs historyczny Patria Nostra, czyli nasza ojczyzna. Na zakończenie spotkania na auli uczniowie klasy 2c zaprezentowali pantomimę. Po części oficjalnej tegoroczni maturzyści spotkali się z przedstawicielami poszczególnych uczelni w klasach gdzie mogli bezpośrednio dowiedzieć się o kierunkach i możliwościach studiowania na wybranych uczelniach.
Na spotkanie z młodzieżą przybyli:
JM Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński absolwent rocznik 1983
Prorektor ds. studenckich Uniwersytetu im. A. Mickiewicza prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
Prorektor ds. studiów Uniwersytetu Przyrodniczego prof. dr hab. Cezary Mądrzak
Prodziekan Wydziału Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. inż. Alina Matuszak-Flejszman, prof. nadzw. UEP
Prodziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego dr hab. Zygmunt Waśkowski, prof. nadzw. UEP
Prodziekan Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Tomasz Gośliński absolwent rocznik 1992
Prodziekan Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej dr inż. Jan Uniejewski
Wicedyrektor ds. dydaktycznych Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. UAM dr hab. Anna Gawarecka
Koordynator współpracy Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza z Liceum Ogólnokształcącym w Środzie Wlkp. dr Wojciech Jóźwiak absolwent rocznik 1991
dr Wojciech Antkowiak absolwent rocznika 1985 Uniwersytet Przyrodniczy Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Renata Skrzypczak Kierownik Centrum Praktyk i Karier Studentów i Absolwentów PP
mgr Marcin Pigulak Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych WFPiK UAM
Aneta Golan Specjalista ds. marketingu AWF
mgr Monika Skrzypniak Dział Studiów UP
mgr Agnieszka Kurasz Centrum Kształcenia Ustawicznego UP
Joanna Grzelka Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Środzie Wlkp.
dr Ewa Schädler absolwent rocznik 1987 Rada Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich
Patria Nostra
W Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się gala finałowa konkursu historycznego Patria Nostra. Zadaniem uczestników konkursu było nakręcić krótki film przybliżający wybrane wydarzenie historyczne. Szkołę naszą reprezentowała drużyna w składzie: Zofia Jańczak, Adam Łuczak i Marcin Pawlak z klasy 1c. Przygotowali oni film o rozkazie Stalina dotyczącym traktowania żołnierzy Armii Krajowej. W ponad stuosobowej stawce nasi uczniowie zajęli wysoki 9 miejsce. Wielką pomocą przy realizacji filmu służył Jakub Felman również uczeń klasy 1c.
Link do nagrodzonego filmu https://www.youtube.com/watch?v=HS9_PqtHsLo
Archiwum Aktualności